Havuç tohumlarında biyostimulant prımıng uygulamalarının tohum çimlenmesi ve fide kalitesi üzerine etkileri
Effects of biostimulant priming on seed germination and seedling quality of carrot seeds
- Tez No: 978516
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, havuç tohumlarında çimlenme ve erken fide gelişim döneminde kalite ve performansı arttırmak amacıyla deniz yosunu (DY) ve mikroalg (MA) çözeltileri ile yapılan priming uygulamalarının kullanım olanakları araştırılmıştır. Araştırmada, havuç türüne ait genotipler için ayrı ayrı en uygun priming protokollerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, denemede“Dragon”ve“HY1”havuç genotiplerine ait tohumlar kullanılmıştır. Priming uygulamaları, farklı konsantrasyonlarda (0, 250, 500, 1000, 1500 ve 2000 ppm) hazırlanan oksijence zenginleştirilmiş DY ve MA çözeltilerinde 16 °C sıcaklıkta ve karanlıkta 1 gün süre ile yapılmıştır. Uygulama yapılmayan tohumlar ise kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Priming uygulamaları sonrasında tohumlar, başlangıç nem kapsamlarına kadar kurutularak, 20±1 °C sıcaklıkta çimlendirme testlerine alınmışlardır. Havuç tohumlarının priming uygulamalarına olan tepkileri canlılık [Normal çimlenme oranı (NÇO)] ve farklı güç [Ortalama çimlenme süresi (OÇS), Çimlenme indeksi (Çİ), Fide güç indeksi (FGİ) ve fide kuru ağırlıkları] parametreleri doğrultusunda incelenmiştir. Dragon genotipi havuç tohumlarında DY çözeltileri ile yapılan priming uygulamaları sonucunda en iyi sonucu veren uygulamaların 1000 ppm; MA uygulamaları arasında ise 1500 ppm uygulaması olmuştur. HY1 genotipi havuç tohumlarında DY çözeltileri ile yapılan priming uygulamaları sonucunda en iyi sonucu veren uygulama grubunun 500 ppm; MA uygulamaları arasında ise 1000 ppm'lik uygulamalar olduğu tespit edilmiştir. Böylece deniz yosunu ekstraktlarının yanı sıra mikroalg ekstraktlarının da havuç tohumlarında kalite ve performans artışı sağlaması bakımından kullanılabileceği ortaya konmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar tohum endüstrilerine önerilebilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effectiveness of priming treatments using seaweed (SW) and microalgae (MA) solutions to improve seed quality and early seedling development in carrot (Daucus carota L.) seeds. The aim was to identify optimal priming protocols for two carrot genotypes:“Dragon”and“HY1”. Seeds were soaked in oxygen-enriched SW and MA solutions at concentrations of 0, 250, 500, 1000, 1500, and 2000 ppm for 24 hours at 16 °C in darkness. Untreated seeds served as the control group. After priming, seeds were dried to their original moisture content and tested for germination at 20 ± 1 °C. Seed performance was assessed through viability [(Normal Germination Rate (NGR)] and vigor indicators including Mean Germination Time (MGT), Germination Index (GI), Seedling Vigor Index (SVI), and seedling dry weight. Dragon showed the highest improvement with SW priming at 1000 ppm, and MA priming at 1500 ppm. HY1 responded best to SW at 500 ppm and MA at 1000 ppm. The results demonstrate that both seaweed and microalgae extracts are effective in enhancing carrot seed quality and vigor. These findings suggest that such priming treatments can be beneficial for commercial seed production and are recommended for use in the seed industry.