Sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında çevik proje yönetimi engellerinin delphi, AHP ve topsıs kullanılarak önceliklendirilmesi
Prioritization of agile project management barrierswithin the framework of sustainable developmentgoals using delphi, AHP, and topsis methods
- Tez No: 978806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çevik proje yönetimi (ÇPY), hızlı değişen koşullara uyum sağlama kapasitesi nedeniyle günümüzde birçok kurum tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik hedeflerinin giderek önem kazanmasıyla birlikte, ÇPY'nin bu hedeflerle uyumlu şekilde uygulanması kritik bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri (SKH) doğrultusunda ÇPY uygulamalarının başarılı olması, bu alandaki engellerin sistematik ve bilimsel yöntemlerle belirlenip önceliklendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, ÇPY alanında karşılaşılan engellerin SKH'ler çerçevesinde önceliklendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, çok kriterli karar verme (ÇKKV) tekniklerinden faydalanılarak Delphi, AHP ve TOPSIS metodolojileri entegre bir biçimde kullanılmıştır. Önerilen bu metodolojik yaklaşım, ÇPY engellerinin kapsamlı ve sistematik bir değerlendirmeye tabi tutulmasını mümkün kılarken, aynı zamanda sürdürülebilirlik eksenli stratejik karar alma süreçlerine de önemli katkılar sunmaktadır. Tez kapsamında, 8 kriter ve 5 alternatif içeren çok kriterli karar verme modeli oluşturulmuş ve bu model, Delphi, AHP ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agile Project Management (APM) has become a widely adopted approach in many organizations due to its ability to adapt to rapidly changing conditions. With the increasing importance of sustainability goals, the implementation of APM in alignment with these objectives has emerged as a critical necessity. Achieving success in agile project management within the framework of Sustainable Development Goals (SDGs) requires the systematic and scientific identification and prioritization of the obstacles encountered in this field. This thesis aims to prioritize the barriers faced in agile project management (APM) in the context of SDGs. To this end, multi-criteria decision-making (MCDM) techniques were employed through an integrated application of the Delphi method, AHP, and TOPSIS. The proposed methodological framework enables a comprehensive and systematic evaluation of APM barriers while simultaneously contributing significantly to sustainability-oriented strategic decision-making processes. Within the scope of this thesis, a multi-criteria decision-making model comprising 8 criteria and 5 alternatives was developed, and this model was analyzed using the Delphi, AHP, and TOPSIS methods.