Work-life balance and productivity in remote vs. on-site work environments
Uzaktan ve yerinde çalışma ortamlarında iş-yaşam dengesi ve verimlilik
- Tez No: 978844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALPAGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu tez, uzaktan ve yerinde çalışma ortamlarında iş-yaşam dengesi ve üretkenlik arasındaki etkileşimi araştırmaktadır. Çalışmanın kapsamı, bu çalışma modellerinin karşılaştırmalı bir analizini kapsamakta ve hem çalışanların refahını hem de performansını etkileyen faktörleri incelemektedir. Veri toplamak için nicel anketler ve nitel görüşmeleri birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım kullanılmıştır. Araştırma hedefleri, çalışma ortamları arasında algılanan iş-yaşam dengesi ve üretkenlikteki farklılıkları değerlendirmeyi, temel etki faktörlerini belirlemeyi ve örgütsel kültür ile bireysel farklılıkların rolünü araştırmayı içermektedir. Bulgular, çalışma ortamı, refah ve performans arasında karmaşık bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Uzaktan çalışma esneklik sunarken, genellikle net sınırları korumada zorluklar yaratmaktadır. Yerinde çalışma, yapı sağlarken, işe gidip gelme ve katı programlarla ilgili zorluklar yaratabilir. En önemlisi, örgütsel destek, etkili iletişim ve çalışan özerkliği, tüm çalışma ortamlarında hem iş-yaşam dengesini hem de üretkenliği etkileyen önemli faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, iş-yaşam dengesini ve üretkenliği optimize etmenin, çalışanların ve kuruluşların özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış, nüanslı bir yaklaşım gerektirdiği sonucuna varmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, gelişen çalışma ortamında daha destekleyici ve etkili çalışma modelleri tasarlamak için eyleme geçirilebilir içgörüler sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the interplay between work-life balance and productivity in remote versus on-site work environments. The study's scope encompasses a comparative analysis of these work models, examining factors influencing both employee well-being and performance. The research objectives included evaluating differences in perceived work-life balance and productivity across work settings, identifying key influencing factors, and exploring the role of organizational culture and individual differences. Findings reveal a complex relationship between work environment, well-being, and performance. While remote work offered flexibility, it often presented challenges in maintaining clear boundaries. On-site work, while providing structure, could pose difficulties with commuting and rigid schedules. Crucially, organizational support, effective communication, and employee autonomy emerged as significant factors impacting both work-life balance and productivity across all work environments. The study concludes that optimizing work-life balance and productivity requires a nuanced approach, tailored to the specific needs of employees and organizations. The implications of this research provide actionable insights for designing more supportive and effective work models in the evolving landscape of work.