İslâm hukuku ve Türk hukuku açısından alım – satım akidlerinde muhayyerlik
Options (Khiyār) in sale contracts under Islamic law and Turkish law
- Tez No: 979155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
İslâm hukukunda muhayyerlikler önemli bir konuma sahiptir. İnsanlığın temel ihtiyaçlarından hareketle gelişim gösteren hukuk normlarının incelenmesi küllî hukuk aklına katkı mahiyetindedir. Bu minvalde çalışmamızda satım akdindeki şart muhayyerliği, görme muhayyerliği ve ayıp muhayyerliği incelenmiştir. İçerisinde bulunduğumuz Anadolu coğrafyasında Hanefi ve Şafii mezhepleri yaygındır. Coğrafyamızdaki güncel hayata temas etmesi kaygısı güderek çalışmamızda Hanefi ve Şafii mezhepleri dikkate alınmıştır. Sınır belirlemek adına incelemelerimizde söz konusu iki mezhebin klasik kaynakları esas alınarak incelenmiştir. Yalnızca mezheplerin nihai görüşleri değil, aynı zamanda dayandıkları metodolojik yaklaşımlar ve naslara karşı tutumları da mukayeseli olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, İslâm hukukunda çalışmamıza konu olan meselelerin Türk Hukuku'ndaki karşılıkları araştırılmış; benzer nitelikteki düzenlemeler tespit edilerek ilgili bölümlerde Türk Hukuku'na da yer verilmiş ve İslâm hukuku ile karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of muhayyerlik (options in contracts) occupies a significant position in Islamic law. The examination of legal norms that have developed in response to fundamental human needs contributes to the overarching legal intellect (al-ʿaql al-kullī al-ḥuqūqī). In this regard, the present study analyzes three types of options in sales contracts: the option stipulated by condition (sharṭ muhayyerliği), the option by inspection (ru'yet muhayyerliği), and the option due to defect (ʿayb muhayyerliği). The Ḥanafī and Shāfiʿī schools are prevalent in the Anatolian region, where this research has been conducted. Therefore, in order to maintain relevance to contemporary legal practice within this geographical context, the study focuses on these two schools. To establish a clear scope, the analysis is primarily based on the classical sources of the Ḥanafī and Shāfiʿī legal traditions. Not only the final legal opinions (mashhūr/rajih görüşler) of the schools but also their methodological foundations and approaches to scriptural evidence (naṣṣ) have been comparatively examined. Furthermore, the corresponding legal mechanisms in Turkish law related to the subject matter have been studied, relevant provisions have been identified, and comparisons between Islamic law and Turkish law have been presented where appropriate.