Parvoviral enteritisli köpeklerde esansiyel olmayan aminoasit düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of non-essential amino acid levels in dogs with parvoviral enteritis
  1. Tez No: 979335
  2. Yazar: SEVGİ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada parvoviral enteritisli köpeklerde esansiyel olmayan aminoasit düzeylerinin belirlenmesi, hospitalizasyon süresi boyunca (0., 3. ve taburcu günü) incelenmesi; bu parametrelerin Modifiye Glasgow Koma Skalası (MGKS), C-reaktif protein (CRP) düzeyi ve hospitalizasyon süresiyle ilişkilerinin belirlenmesi; ayrıca sağ kalan ve ölen olgular arasındaki farklılıkların incelenerek prognostik değerlerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın hayvan materyalini, 2–6 aylık yaş aralığında, parvoviral enteritisli 23 köpek ve kontrol grubunu oluşturan 10 köpek oluşturmuştur. Hasta gruptan 0., 3. ve taburcu günü olmak üzere üç farklı zaman noktasında; kontrol grubundan ise bir kez olmak üzere serum örnekleri alınmıştır. Elde edilen örneklerde glisin, prolin, serin, alanin, aspartik asit, glutamik asit, asparajin, glutamin, sistin, arginin ve tirozin düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca hastalara ait MGKS, CRP konsantrasyonu ve hematolojik parametreler değerlendirilmiştir. Hasta grubunda sağ kalan ve ölen köpekler arasında söz konusu parametrelerin karşılaştırmaları yapılmıştır. Aminoasit düzeyleri, MGKS, CRP konsantrasyonunun hospitalizasyon süresiyle olan ilişkileri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Parvoviral enteritisli köpeklerde glisin, prolin, serin, alanin, asparajin ve glutamin düzeyleri kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur (p<0,05). Hasta grubundaki prolin ve glisin düzeyleri günler arasında anlamlı bulundu. MGKS değeri kontrol grubuna göre düşük ve günler arasında anlamlı bulundu. CRP konsantrasyonu hasta grubunda yüksek; WBC, NEU, LYM, RBC sayıları ve HCT değeri ise düşük bulunmuştur. Özellikle 0.gün alanin, arginin, glisin, serin ve tirozin düzeylerinin MGKS ile negatif yönde; prolinin 3. gün düzeyinin ise MGKS ile pozitif yönde güçlü ve anlamlı korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Asparagin ve sistin'in 3. gün düzeyleri ile hastanede yatış süresi arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Asparagin düzeyinin yatış süresiyle pozitif yönde güçlü ve anlamlı bir ilişki gösterdiği (r = 0,54, p = 0,03), buna karşın sistin düzeyinin ise negatif yönde güçlü ve anlamlı bir ilişki sergilediği (r = –0,59, p < 0,05) belirlendi. Ölen köpeklerin NEU sayısı (p<0,05) ve MGKS değeri (p<0,01) sağ kalan köpeklere kıyasla düşük bulundu. Ölen ve sağ kalan köpeklerin aminoasit düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Sonuç: Parvoviral enteritisli köpeklerde bazı esansiyel olmayan aminoasit düzeylerinin azaldığı ve hospitalizasyon süresi boyunca değişim gösterebildiği belirlenmiştir. Özellikle glisin, prolin ve serin düzeylerinin klinik seyirle ilişkili parametrelerle anlamlı korelasyon göstermesi, bu aminoasitlerin metabolik stres, inflamasyon ve hücresel hasar süreçlerinde rol alabileceğini düşündürmektedir. Ancak, sağ kalan ve ölen olgular arasında aminoasit düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu nedenle, parametrelerin doğrudan prognozla ilişkili olduğunu destekleyen güçlü bir kanıt elde edilememiştir. Bulgular, bu aminoasitlerin klinik süreçteki olası rollerinin daha net ortaya konulabilmesi için daha geniş örneklem büyüklüğüne ve prospektif tasarıma sahip ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the levels of non-essential amino acids in dogs with parvoviral enteritis were determined and examined throughout the hospitalization period (on days 0, 3, and discharge); the relationships between these parameters and the Modified Glasgow Coma Scale (MGCS), C-reactive protein (CRP) levels, and hospitalization duration were determined; and to investigate the differences between surviving and deceased cases to explore their prognostic value. Materials and Methods: The animal material for the study consisted of 23 dogs aged 2–6 months with parvoviral enteritis and 10 dogs forming the control group. Serum samples were collected from the patient group at three different time points: on days 0, 3, and discharge; and from the control group once. The levels of glycine, proline, serine, alanine, aspartic acid, glutamic acid, asparagine, glutamine, cysteine, arginine, and tyrosine were measured in the obtained samples. In addition, the MGCS, CRP concentration, and hematological parameters of the patients were evaluated. Furthermore, comparisons of the aforementioned parameters were made between the surviving and deceased dogs in the patient group. The relationships between amino acid levels, MGCS, and CRP concentrations and hospitalization duration were statistically analyzed. Findings: In dogs with parvoviral enteritis, glycine, proline, serine, alanine, asparagine, and glutamine levels were found to be lower than in the control group (p<0.05). Proline and glycine levels in the patient group were found to be significant between days. CRP concentration was high in the patient group; WBC, NEU, LYM, RBC counts, and HCT values were found to be low. In particular, alanine, arginine, glycine, serine, and tyrosine levels on day 0 were found to have a strong and significant negative correlation with MGCS, while proline levels on day 3 were found to have a strong and significant positive correlation with MGKS. A significant relationship was found between asparagine and cysteine levels on day 3 and the length of hospital stay. Asparagine levels showed a strong and significant positive correlation with hospitalization duration (r = 0.54, p = 0.03), whereas cystine levels showed a strong and significant negative correlation (r = –0.59, p < 0.05). The NEU count (p<0.05) and MGKS value (p<0.01) of deceased dogs were found to be lower than those of surviving dogs. No significant difference was observed between the amino acid levels of deceased and surviving dogs. Conclusion: It has been determined that levels of certain non-essential amino acids are reduced in dogs with parvoviral enteritis and may change during hospitalization. In particular, the significant correlation between glycine, proline, and serine levels and parameters related to clinical course suggests that these amino acids may play a role in metabolic stress, inflammation, and cellular damage processes. However, no significant difference in amino acid levels was detected between surviving and deceased cases. Therefore, strong evidence supporting a direct association between these parameters and prognosis could not be obtained. The findings indicate the need for further studies with larger sample sizes and prospective designs to clarify the potential roles of these amino acids in the clinical process.