Erken çocukluk döneminde baba-çocuk ilişkileri ve sosyal becerilerde psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in father-child relations and social skills in early childhood
- Tez No: 979336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Erken çocukluk, bireylerin sosyal, duygusal ve zihinsel temellerinin atıldığı aynı zamanda en hızlı büyümenin gerçekleştiği kritik bir dönemdir. Bu dönemde kazanılan sosyal beceriler çocukların sağlıklı özsaygı geliştirmelerine ve yaşamları boyunca etkili ilişkiler kurmasına katkıda bulunurken özellikle bu dönemde babanın çocuğuyla kurduğu pozitif ilişkiler çocuğun sosyal duygusal gelişimi ve psikolojik sağlığı açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda bu araştırmada erken çocukluk döneminde baba-çocuk ilişkileri ile sosyal becerilerin ilişkisi ve bu ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Literatürde baba-çocuk ilişkisi, sosyal beceri ve psikolojik sağlamlık değişkenleri ile yapılan çalışmaların yetersizliği göz önünde bulundurulduğunda bu çalışma ile alandaki boşluk giderilmeye çalışılmıştır. Nicel bir araştırma deseninin kullanıldığı çalışma, Ağrı şehrinde 0-8 yaş aralığında çocuğu olan 375 ebeveyn ile yürütülmüştür. Sonuçlar, olumlu baba-çocuk etkileşimlerinin çocukların sosyal becerilerini ve psikolojik dayanıklılıklarını önemli ölçüde artırdığını ve bunun da sosyal yeterliliği daha da geliştirdiğini göstermektedir. Psikolojik dayanıklılığın bu ilişkilere kısmen aracılık ettiği bulunmuş ve çocukların sosyo-duygusal gelişiminde koruyucu bir faktör olarak önemi vurgulanmıştır. Bu bulgular babaların erken çocukluk gelişiminde oynadıkları kritik rolün altını çizmekle birlikte baba-çocuk ilişkilerini desteklemek için erken çocukluk eğitim programlarının güçlendirilmesi, aile içi iletişim ve psikolojik dayanıklılık temelli eğitimlerin geliştirilmesi, özellikle geleneksel cinsiyet rollerine yönelik farkındalık projelerinin oluşturulması ve babalara yönelik ekonomik politikaların arttırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a critical period in which the social, emotional and mental foundations of individuals are laid and the fastest growth occurs. While the social skills acquired in this period contribute to children's development of healthy self-esteem and establishing effective relationships throughout their lives, especially the positive relationships that the father establishes with his child in this period play a critical role in terms of the child's social emotional development and psychological health. In this context, this study aims to examine the relationship between father-child relationships and social skills in early childhood and the mediating role of psychological resilience in this relationship. Considering the insufficiency of studies on father-child relationships, social skills and psychological resilience variables in the literature, this study aims to fill the gap in the field. Using a quantitative research design, the study was conducted with 375 parents with children between the ages of 0 and 8 in the city of Ağrı. The results show that positive father-child interactions significantly increase children's social skills and psychological resilience, which in turn further enhance social competence. Psychological resilience was found to partially mediate these relationships and its importance as a protective factor in children's socio-emotional development was emphasized. These findings underline the critical role of fathers in early childhood development and suggest strengthening early childhood education programs to support father-child relationships, developing trainings based on family communication and psychological resilience, creating awareness projects especially on traditional gender roles, and increasing economic policies for fathers.