İş hukukunda işverenin ücret ödeme borcunda ayrımcılık yasağı
The prohibition of discrimination in the employer's obligation to pay remuneration under labour law
- Tez No: 979440
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ücret, iş ilişkisinin kurucu unsurlarından biridir. Zira tüm iş ilişkileri, ücret karşılığı bir işin görülmesi esasına dayanır. İşçinin ücreti, iş ilişkisinde sahip olduğu önem nedeniyle, anayasal ilkeler olan eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı kapsamında da koruma altına alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, işverenin temel borçlarından biri olan, ücret ödeme borcu ile anayasal düzeyde güvence altına alınmış olan ayrımcılık yasağının kesişimini ele almaktır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde, eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı kavramları incelenmiş; bu kavramların uluslararası hukuktaki tarihi gelişimi açıklanarak kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümünde, ücret ödeme borcu ile eşit davranma borcunun birlikte uygulandığı alanlar ele alınmıştır. Bu kapsamda, ücret ayrımcılığı kavramının ortaya çıkabileceği ayrımcılık türlerine yer verilmiş ve ücret farklılıklarının hangi hallerde haklı kılınabileceği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, ücret ödeme borcunda ayrımcılığın önlenmesi açısından önem arz eden ücret şeffaflığı ilkesi ile uygulamada karşılaşılan ücret gizliliği uygulamaları, Avrupa Birliği hukuku ve Alman hukukundaki düzenlemeler ışığında ele alınmıştır. Son olarak, dördüncü bölümde işverenin ücret bakımından eşit davranma borcuna aykırı davranışlarının ispatı ve hukuki sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Remuneration constitutes one of the essential elements of an employment relationship. Indeed, all employment relationships are established on the basis of the performance of work in exchange for remuneration. Due to its fundamental significance within the employment relationship, the employee's remuneration is protected under the constitutional principles of equality and the prohibition of discrimination. This study examines the intersection between the employer's principal obligation to pay remuneration and the constitutional prohibition of discrimination. Within this framework, the first part of the study addresses the concepts of the principle of equality and the prohibition of discrimination with reference to international sources, aiming to provide both a historical and conceptual background. The second part of the study explores the areas in which the obligation to pay remuneration and the duty to treat employees equally are concurrently applied. In this context, different forms of discrimination, the possible manifestations of pay discrimination, and the justification of differential treatment with respect to remuneration are analysed. The third part focuses on the principles of pay transparency — and conversely, the commonly encountered practice of pay secrecy — which hold particular significance in the prevention of discrimination in remuneration. These principles are examined in light of the relevant regulations in European Union law and German law. Finally, the fourth and final part of the study addresses the burden of proof in cases of alleged breach of the employer's duty to ensure equal treatment in the payment of remuneration, as well as the legal consequences of such violations.