Varoluşsal öfke ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracı rolü
The mediator role of ontological well being in the relationship between existential rage and psychological symptoms
- Tez No: 979510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında bireylerin psikolojik belirtilerle ile varoluşsal öfke arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolü araştırılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma alt türü olan yordayıcı korelasyon modeli kullanılmıştır. Türkiye'nin 7 farklı bölgesinden rastgele illerden katılım sağlayan 18 yaş üzeri yetişkin kadın ve erkekleri kapsamaktadır. Örneklem 291 kadın, 146 erkek olmak üzere toplam 437 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri, Varoluşsal öfke ölçeği , Ontolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın analizinde Lisrel 8.51ve Spss 27.0 programları kullanılmış ve ortaya konulan yapısal eşitlik modellemesi neticesinde bireylerin psikolojik belirtileriyle varoluşsal öfkeleri arasındaki ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the mediating role of ontological well-being in the relationship between individuals' psychological symptoms and existential anger was investigated. The predictive correlation model, which is a subtype of descriptive research among quantitative research methods, was used in this study. The sample included adult women and men aged 18 and over from randomly selected provinces in seven different regions of Turkey. The sample consisted of a total of 437 participants, with 291 women and 146 men. The data collection tools applied to the participants were the Personal Information Form, Brief Symptom Inventory, Existential Anger Scale, and Ontological Well-Being Scale. For the analysis of the study, Lisrel 8.51 and SPSS 27.0 programs were used. As a result of the structural equation modeling presented, it was concluded that ontological well-being has a mediating effect on the relationship between individuals' psychological symptoms and their existential anger.