Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının yaşam doyumu ve problem çözme becerileri ile ilişkisi
The relationship of internet addiction with life satisfaction and problem-solving skills among university students
  1. Tez No: 979610
  2. Yazar: NAGEHAN YETGİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FUAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, yaşam doyumu ve problem çözme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma için 359 geçerli veri değerlendirilmiştir. Katılımcılara, Sosyo-demografik Bilgi Formu“, ”Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği – Kısa Formu (YİBT-KF)“, ”Yaşam Doyumu Ölçeği“ ve ”Problem Çözme Envanteri" uygulanmıştır. Sosyo-demografik özellikler ve internet kullanımına ilişkin değişkenler bakımından internet bağımlılığı, yaşam doyumu ve problem çözme becerilerinin karşılaştırıldığı araştırmada, internet bağımlılığının yordayıcıları değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, internet bağımlılığı, cinsiyet, anne eğitim düzeyi, psikolojik destek, sigara kullanımı ve internette geçirilen süre değişkenleri bakımından anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı, yaşam doyumu ve problem çözme becerileri arasındaki ilişki incelendiğinde, internet bağımlılığı ve yaşam doyumu arasında anlamlı negatif yönlü korelasyon saptanmıştır. Bununla birlikte, internet bağımlılığı ile problem çözme becerileri arasında anlamlı korelasyon olduğu görülmüş ve problem çözme alt boyutlarından aceleci yaklaşım ve kaçıngan yaklaşımın internet bağımlılığı puanlarını anlamlı düzeyde ve %16 oranında yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçların, üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımı ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesinde ve buna yönelik gelecekteki çalışmalara yön vermesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between internet addiction, life satisfaction and problem solving skills in university students was examined. 359 valid data were evaluated for the research. Socio-demographic Information Form, Young Internet Addiction Scale - Short Form, Life Satisfaction Scale and Problem Solving Inventory were applied to the participants. The predictors of internet addiction were evaluated in the study in addition to comparing internet addiction, life satisfaction and problem solving skills in terms of socio-demographic characteristics and variables related to internet use. According to the findings of the study, internet addiction differs significantly in terms of gender, smoking psychological support, maternal education level and time spent on the internet. In addition, there are significant differences in life satisfaction of the participants in terms of internet usage purposes, time spent on the internet, psychiatric diagnosis and income level. Besides, problem-solving skills differ significantly in terms of participants' Internet use purposes, alcohol use, smoking, class, income level, psychiatric diagnosis and psychological support variables. When the relationship between internet addiction, life satisfaction and problem solving skills of university students was examined, significant and negative correlation was found between internet addiction and life satisfaction. However, a significant correlation was found between internet addiction and problem solving skills. In addition, it was concluded that precipitous approach and avoidant approach, which are among the sub-dimensions of problem solving, significantly predicted internet addiction scores at a prediction rate of 16%. The results obtained are thought to be important in evaluating the factors associated with problematic internet use among university students and in guiding future studies for this.