Dijital okuryazarlık düzeyinin uzaktan eğitim tutumuna etkisi
The effect of digital literacy level on distance education
- Tez No: 979696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital okuryazarlık düzeyinin uzaktan eğitim tutumuna etkisini istatiski açıdan bilimsel olarak açıklamaktır. Dijital okuryazarlık seviyesi ile uzaktan eğitim tutumu arasında nasıl bir orantı olduğunu, bağımsız olarak dijital okuryazarlık alt faktörleri ile bağımlı olarak uzaktan eğitim tutumu alt faktörleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu regresyon analizleri ile bilimsel açıklığa kavuşturmaktır. Farklı literatür taramaları üzerinden yapılan çalışmalar ile karşılaştırmalar yaparak, bu araştırmada yapılan bulguların diğer çalışmalardan bir farkı var mı veya yok mu bunu gözler önüne sermektir. Bunu yaparken de dijital okuryazarlık alt faktörlerinden tutum, teknik, bilişsel ve sosyal-duygusal ile uzaktan eğitim tutumu alt faktörlerinden kişisel uygunluk, etkililik, öğreticilik ve yatkınlık alt faktörlerinden faydalanılmıştır ve sonuç olarak bu araştırma, dijital okuryazarlık düzeyinin uzaktan eğitim tutumunu anlamlı biçimde etkilediğini ve özellikle“Tutum”ile“Bilişsel”boyutların öne çıktığını göstermiştir. Teknik ve sosyal-duygusal boyutlar, diğer boyutlar kontrol edildiğinde tek başlarına anlamlı katkı sunmamıştır. Demografik faktörler arasında yalnızca cinsiyet, bu etkiyi düzenleyici rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to scientifically explain the effect of digital literacy level on distance education attitude from a statistical perspective. It is to scientifically clarify the relationship between digital literacy level and distance education attitude, and the relationship between independent digital literacy sub-factors and dependent distance education attitude sub-factors through regression analyses. It is to reveal whether the findings of this research are different from other studies or not by making comparisons with studies conducted on different literature reviews. In doing so, the sub-factors of digital literacy such as attitude, technical, cognitive and social-emotional and the sub-factors of distance education attitude such as personal suitability, effectiveness, instructiveness and predisposition were utilized and as a result, this research showed that the level of digital literacy significantly affects distance education attitude and especially the“Attitude”and“Cognitive”dimensions stand out. Technical and social-emotional dimensions did not make a significant contribution on their own when other dimensions were controlled. Among the demographic factors, only gender played a moderating role in this effect.