Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile sosyal anksiyete düzeyi ve duygusal yeme arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of psychological resilience in the relationship between adverse childhood experiences and the levels of social anxiety and emotional eating
  1. Tez No: 979695
  2. Yazar: PINAR DOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile sosyal anksiyete düzeyi ve duygusal yeme arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracılık rolünü incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, yaşları 18 ile 65 arasında değişen toplam 400 birey oluşturmaktadır. Katılımcıların 247'si kadın, 153'ü erkektir ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmişlerdir. Veri toplama araçları olarak; Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 ve PROCESS Macro 4.2 programları aracılığıyla analiz edilmiş; Bağımsız Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, demografik değişkenler açısından yapılan grup karşılaştırmalarında; cinsiyet, çalışma durumu ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılıklar bulunduğunu; buna karşılık, eğitim düzeyi ve medeni duruma göre anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, sosyal anksiyete, duygusal yeme ve psikolojik sağlamlık değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan aracılık analizleri sonucunda, çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile sosyal anksiyete arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın kısmi bir aracı rol üstlendiği; çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile duygusal yeme arasındaki ilişkide ise psikolojik sağlamlığın tam bir aracı değişken olarak işlev gördüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between adverse childhood experiences, social anxiety levels, and emotional eating. The research employed a correlational survey model, which is one of the quantitative research designs. The sample of the study consisted of 400 individuals aged between 18 and 65. Of the participants, 247 were women and 153 were men, selected through a convenience sampling method. The data collection tools included the Childhood Trauma Questionnaire, Emotional Eating Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, Brief Resilience Scale, and a Demographic Information Form. The data were analyzed using SPSS 27.0 and PROCESS Macro 4.2. Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation Analysis were applied. The findings revealed that significant differences were found in terms of gender, employment status, and income level; however, no significant differences were found based on educational level and marital status. Significant relationships were identified among adverse childhood experiences, social anxiety, emotional eating, and psychological resilience. The results of the mediation analyses indicated that psychological resilience played a partial mediating role in the relationship between adverse childhood experiences and social anxiety, whereas it functioned as a full mediator in the relationship between adverse childhood experiences and emotional eating.