Sürdürülebilir su yönetimi ve muhasebesi: Aras Havzası örneği
Sustainable water management and accounting
- Tez No: 979761
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, iklim değişikliği ve hızla artan nüfus, su kaynaklarını hem miktar hem de kalite açısından tehdit etmekte ve yönetimini zorlaştırmaktadır. Bu durum, öncelikli sorunlarımız arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, ülkemizde su kaynakları giderek kirlenmekte ve nüfus artışıyla birlikte kişi başına düşen su miktarı hızla azalmaktadır. Türkiye'de su kalitesi yeterince izlenememekte ve gerekli veri bankası oluşturulamamıştır. Su kaynaklarının korunması ve etkili bir şekilde kullanılması, bütünleşik bir yönetim mekanizmasıyla mümkündür. Su kaynakları yönetimi, suya ilişkin alınan kararların ekonomik, sosyal ve çevresel etkisinin ölçülmesini ve anlaşılmasını gerektirir. Bu amaçla, uluslararası ölçekte çeşitli sistemler geliştirilmiş ve bu sistemler“su muhasebesi”(SM) adı altında toplanmıştır. Su muhasebesi, su yönetiminde hesap verebilirlik aracı olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmadaki amaç; sürdürülebilir su yönetimi ve muhasebesi konularını teorik ve uygulamalı olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Globalization, climate change and increasing population threaten water resources in terms of both quantity and quality and make their management difficult. This situation has an important place among our priority problems. In this context, water resources in our country are becoming increasingly polluted and the amount of water per capita is rapidly decreasing with population growth. Water quality cannot be adequately monitored in Turkey and the necessary data bank has not been created. Protecting and using water resources effectively is possible with an integrated management mechanism. Water resources management requires measuring and understanding the economic, social and environmental impact of water-related decisions. For this purpose, various systems have been developed on an international scale and these systems are grouped under the name“water accounting”. Water accounting is considered a tool for accountability in water management. The aim of this study is to explain sustainable water management and accounting issues practically and provide useful information.