Fraktallar konusunun ilköğretim matematik öğretmen adaylarının geometri bilgisine katkısının incelenmesi
Examining the contribution of the subject of fractals to the geometry knowledge of primary school mathematics teacher candidates.
- Tez No: 979830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÜNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fraktal Geometri öğreniminin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik dersi içerisindeki temel geometri (uzunluk, alan, ölçme, açı …) kavramlarını anlamlandırma ve Van Hiele Geometrik Düşünme Düzeyleri üzerine etkisini incelemektir. Bu araştırmada zayıf deneysel desenlerden tek gruplu öntest-sontest deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinde bulunan bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören toplam 43 matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu çalışmada karma yöntem desenlerinden biri olan iç içe geçmiş (gömülü) desen kullanılmıştır. İlköğretim matematik öğretmen adaylarının geometrik düşünme düzeylerini ölçmek amacıyla nicel bir veri toplama aracı olarak“Van Hiele Geometri Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerini, öğretmen adaylarından Van Hiele Geometri Testinde bulunan her bir madde için gerekçelendirme yapmaları istenerek elde edilmiştir. Öğretmen adaylarının cevapları yarı yapılandırılmış görüşme ile daha ayrıntılı bir şekilde belirlenmiştir. Bu çalışmada nicel veriler ağırlıklı iken, nitel veriler çalışmayı destekleyici ve açıklayıcı amaç ile kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiş, betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının son test düzey puan ortalamalarının (26,69) ön test düzey puanı ortalamalarına (16,69) göre artmış olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla fraktal geometri öğretiminin Van Hiele Geometrik Düşünme Düzeyleri üzerisinde olumlu bir ekisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of learning Fractal Geometry on elementary mathematics teacher candidates' understanding of fundamental geometry concepts (length, area, measurement, angle, etc.) within the mathematics course and their Van Hiele Geometric Thinking Levels. In this research, a one-group pretest-posttest experimental design, which is one of the weak experimental designs, was used. The study group of this research consists of a total of 43 mathematics teacher candidates studying in the Department of Elementary Mathematics Teacher Education at the Faculty of Education of a state university located in the Black Sea Region of Turkey during the 2024–2025 academic year. In this study, an embedded design, which is one of the mixed method designs, was used. In order to measure the geometric thinking levels of the elementary mathematics teacher candidates, the“Van Hiele Geometry Test”was used as a quantitative data collection tool. The qualitative data of the research were obtained by asking teacher candidates to provide justifications for each item in the Van Hiele Geometry Test. The responses of the teacher candidates were further elaborated through semi-structured interviews. While quantitative data were predominant in this study, qualitative data were used to support and explain the study. Quantitative data were analyzed using SPSS, and frequency (f) and percentage (%) values were calculated using descriptive statistical methods. For the analysis of the qualitative data, content analysis method was used. As a result of the analysis of the obtained data, it was determined that the posttest level mean scores (26.69) of the elementary mathematics teacher candidates increased compared to their pretest level mean scores (16.69). Therefore, it was observed that the teaching of fractal geometry had a positive effect on the Van Hiele Geometric Thinking Levels.