Etkileşimli yazma stratejisinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerisine etkisi
The effect of the interactive writing strategy on the story writing skills of fourth grade primary school students
- Tez No: 979877
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Duygu ve düşüncelerin etkili bir biçimde yazıya aktarılabilmesi, yazma becerisinin geliştirilmesine yönelik strateji ve yöntemlerin bilinçli bir şekilde kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, yazma becerisinin geliştirilmesine yönelik olarak etkileşimli yazma stratejisinin etkililiği incelenmiştir. Söz konusu strateji ile öğrencilerin, yazılı anlatımda düzen oluşturma becerilerinin geliştirilmesi, metin organizasyon yetilerinin artırılması, kelime dağarcıklarının zenginleştirilerek anlamlı hikâye edici metinler üretmelerinin sağlanması ve sonuç olarak öğrencilerin hikâye yazma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bununla beraber etkileşimli yazma stratejisi ile öğrencilerin hem öğretmen hem akran desteğiyle iş birliğine dayalı öğrenme ortamlarında birbirlerinden öğrenmeleri teşvik edilerek sınıf içi etkileşime daha fazla imkân tanınması hedeflenmektedir. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Van ili Edremit ilçesine bağlı bir devlet ilkokulunda öğrenim gören toplam 40 öğrenci ile yürütülmüştür. Uygulama süreci, ön test ve son test ölçümleri ile etkileşimli yazma stratejisini tanıtan bir programı da içerecek şekilde toplam 12 hafta sürmüştür. Uygulama kapsamında deney grubunda, etkileşimli yazma stratejisi ders sürecine etkin biçimde entegre edilmiştir. Buna karşılık, kontrol grubunda söz konusu stratejiye yönelik herhangi bir öğretim etkinliğine yer verilmemiştir. Toplanan veriler 6+1 Analitik Yazma Değerlendirme Ölçeği ile puanlandırılmıştır. Deney ve kontrol gruplarından alınan ön test ve son test uygulama verileri SPSS 24 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir (IBMCorp., 2016). Araştırmada ilk olarak, verilerin normallik varsayımını sağlayıp sağlayamadığını görmek adına çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Verilerin normal dağılım göstermesiyle birlikte, iki bağımsız grup olan deney ve kontrol gruplarını karşılaştırmak için Bağımsız Örneklem T Testi ile grupları ön test ve son test olarak karşılaştırmak için ise İlişkili Örneklemler T Testi kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubu 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği toplam puanlar yönünden karşılaştırıldığında son testte deney grubu lehine anlamlı farklılık gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği'nin alt boyutları incelendiğinde, fikir, organizasyon, anlatım, cümle akışı, yazım biçimi ve sunum alt boyutlarında deney ve kontrol grubu arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık gözlemlenirken kelime seçimi alt boyutunda anlamlı bir farklılığa rastlanamamıştır. Araştırmada yer alan bulgular bütünsel olaral yorumlandığında 10 hafta boyunca uygulanan müdahale programının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerilerine ciddi oranda katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Effectively conveying emotions and thoughts in written form requires the conscious use of strategies and methods aimed at developing writing skills. This study investigates the effectiveness of the interactive writing strategy in improving students' writing abilities. The strategy aims, enhance their ability to create structured written texts, improve their text organization skills, enrich their vocabulary, and ultimately enable them to produce meaningful narrative texts. Furthermore, the interactive writing strategy is designed to promote student collaboration through teacher and peer support, thereby encouraging increased classroom interaction. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used in the study. The research was conducted with a total of 40 fourth-grade students enrolled in a public primary school located in the Edremit district of Van province during the 2024–2025 academic year. The implementation lasted 12 weeks, including pre-test and post-test assessments and a program introducing the interactive writing strategy. In the experimental group, the interactive writing strategy was effectively integrated into the lesson process, while the control group received no instruction related to this strategy. The collected data were scored using the 6+1 Trait Analytical Writing Assessment Rubric. Pre-test and post-test data from both the experimental and control groups were analyzed using SPSS 24 statistical software (IBM Corp., 2016). Initially, skewness and kurtosis values were examined to determine whether the data met the assumption of normality. Since the data were normally distributed, Independent Samples t-test was used to compare the experimental and control groups, and Paired Samples t-test was used to compare pre-test and post-test results within the groups.The results revealed a statistically significant difference in favor of the experimental group in the post-test total scores of the 6+1 Trait Analytical Writing Assessment Rubric. Furthermore, significant differences in favor of the experimental group were found in the sub-dimensions of ideas, organization, voice, sentence fluency, conventions, and presentation. However, no significant difference was observed in the word choice sub-dimension. When the findings of the study are evaluated as a whole, it can be concluded that the 10-week intervention program had a substantial positive effect on fourth-grade students' story writing skills.