Üniversite öğrencilerinin helal uygunluk belgeli ürünlere karşı tutumlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study to determine university students' attitudes towards halal compliance certified products
- Tez No: 980058
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Her alanda olduğu gibi gıda sektöründe de insanların taleplerindeki değişikliklere göre sürekli olarak yeni ürünler piyasaya sürülmektedir. Tüketicilerin bir kısmı tüketecekleri ürünlerin dini inançlarına ve beslenme tercihlerine uygun olmasını talep etmektedir. Yahudilerin inançlarına göre yenilmesinde ve kullanılmasında dinen bir engel olmayan ürünleri tanımlayan“koşer ürünler”uzun yıllardan günümüze pek çok ülkede pazara sunulmaktadır. İslam dinine uygun olan ürünler ise“helal”olarak ifade edilmektedir. Dünya coğrafyasında Müslüman nüfustaki artış ve Müslümanların doğup büyüdükleri topraklardan ayrılarak çeşitli nedenler ile farklı ülkelerde yaşamaları vb. sebepler üreticileri helal ürünler üretilmesi yönünde teşvik etmiştir. Koşer ürünlerin sertifikalandırılmasında tek yetkili kurum hahambaşılık iken helal ürünlerin belgelendirilmesinde ülkemizde Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş farklı belgelendirme kuruluşları tarafından bu onay verilmektedir. Diğer ülkelerde ise farklı belgelendirme kuruluşlarının farklı standartlara göre belgelendirme yaptıkları bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri ile dini inançları ve helal uygunluk belgeli ürünlere dair algıları ve tercihleri arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket uygulamasından yararlanılmıştır. Lokman Hekim Üniversitesinde öğrenim gören 347 öğrenci ile gerçekleştirilen anket uygulamasından elde edilen verilere excel programı üzerinden Pivot Table analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in every field, new products are constantly being launched in the food sector according to changes in people's demands. Some of the consumers demand that the products they consume comply with their religious beliefs and dietary preferences. According to Jewish beliefs,“kosher products”, which define products that are not religiously prohibited to be eaten and used, have been on the market in many countries for many years. Products that comply with the Islamic religion are referred to as“halal”. The increase in the Muslim population in the world geography and the fact that Muslims leave the lands where they were born and raised and live in different countries for various reasons, etc. have encouraged manufacturers to produce halal products. While the only authorized institution for the certification of kosher products is the Chief Rabbinate, halal products are certified by different certification bodies accredited by the Halal Accreditation Agency (HAK) in Turkey. In other countries, it is known that different certification bodies certify according to different standards. The aim of this study is to investigate whether there is a significant relationship between the demographic characteristics of university students and their religious beliefs and their perceptions and preferences for halal certified products. A questionnaire was used to collect the research data. Reliability, correlation and regression analyses were applied to the data obtained from the survey conducted with 347 students studying at Lokman Hekim University.