112 tarafından yeşil triaj kodu ile acil servise nakledilen vakaların maliyet analizi: Muğla ili örneği
Cost analysis of cases transferred by 112 to emergency service with green triage tag: The case of Muğla province
  1. Tez No: 980101
  2. Yazar: FİKRET DONMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DURUKAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Acil sağlık hizmeti; kişinin hayatını tehlikeye düştüğünü hissettiği durumlarda hızlı, kolay ve ücretsiz bir şekilde ulaşabildiği en önemli kamu hizmetlerindendir. Konusunun insan hayatı olması ve hataya toleransı olmaması, hizmetin kısa sürede yüksek kalitede olmasını zorunlu kılmaktadır. Acil olmayan durumlarda bu hizmetin kullanılması organizasyonun işleyişinin bozulmasına, müdahale hızının düşmesine, acil servislerin kapasitesinin zorlanmasına, kurum maliyetlerinde artışa ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışma kapsamında genelde Türkiye'de, özelde ise Muğla İli Menteşe ilçesindeki Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları (ASHİ)'nın acil müdahaleye gerek olmayan vakalara verilen yeşil triaj kodu değerlendirmesi ile acil servise naklettikleri vakaların maliyetlerini hesaplamak amaçlanmış ve elde edilecek bilgiler doğrultusunda sağlık yöneticilerinin, sorunların tespit edilmesi ve çözümler üretilmesi için belirleyecekleri sağlık politikalarına katkıda bulunulacağı düşünülmüştür. Çalışmada, Muğla İli Menteşe ilçesindeki ASHİ'lerin tüm maliyet kalemleri incelenip maliyet dağıtım yöntemlerinden fiili-tam-sipariş maliyet yöntemi kullanılarak ayrıntılı maliyet analizi yapılmıştır. Gider dağıtım tabloları, Tekdüzen Muhasebe Sistemi'nin (TDMS)“gider çeşitleri – gider yerleri”sistematiğinde düzenlenmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında ASHİ'lerin hastaneye naklettikleri yeşil triaj kodlu vakaların maliyet analizi dikkate alındığında; Merkez 1 Nolu ASHİ'nin 1.451.732,94 TL zarar, Merkez 2 Nolu ASHİ'nin 836.115,84 TL zarar, Merkez 4 Nolu ASHİ'nin 1.270.982,96 TL zarar, Merkez 6 Nolu ASHİ'nin 357.467,29 TL zarar, Merkez 7 Nolu ASHİ'nin 316.319,13 TL zarar, Merkez 3 Nolu ASHİ'nin 120.318,91 TL kar, Merkez 5 Nolu ASHİ'nin 143.089,96 TL kar ettiği görülmekte olup toplamda 3.969.209,29 TL zarar edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emergency health services are among the most important public services, as they provide individuals with rapid, easy, and free access in situations where they feel their lives are at risk. Since the subject matter concerns human life and tolerates no errors, it is imperative that the service be delivered in a timely manner and at high quality. The use of this service in non-emergency situations disrupts organizational functioning, reduces response speed, strains the capacity of emergency departments, increases institutional costs, and causes economic losses. Within the scope of this study, it was aimed to calculate the costs of cases coded with green triage—indicating situations not requiring urgent intervention—that were transported to emergency departments by Emergency Health Services Stations (EHSS) in Turkey in general, and specifically in the Menteşe district of Muğla province. Based on the information obtained, it is considered that contributions will be made to health managers in identifying problems and developing solutions for the health policies they will determine. In the study, all cost items of the EHSS in the Menteşe district of Muğla province were examined, and a detailed cost analysis was carried out using the actual-full-job order costing method, which is among the cost distribution methods. The expense distribution tables were prepared in accordance with the“expense types – expense centers”systematic of the Uniform Accounting System (UAS). Considering the cost analysis of green triage cases transferred to the hospital by ASHI's in light of all this information; Central ASHI No. 1 incurred a loss of 1.451.732,94 TL loss, Central ASHI No. 2 has a loss of 836.115,84 TL, Central ASHI No. 4 has a loss of 1.270.982,96 TL, Central ASHI No. 6 has a loss of 357.467,29 TL, Center 7 ASHI had a loss of 316.319,13 TL, Center 3 ASHI had a profit of 120.318,91 TL, Center 5 ASHI had a profit of 143.089,96 TL, resulting in a total loss of 3.969.209,29 TL.