Sessiz tasarımın tüketimde sınıfsal anlamı: BİM mağazalarının görsel kimliği üzerinden grafik tasarım çözümlemesi
The class meaning of silent design in consumption: Graphic design analysis through the visual identity of BIM stores
  1. Tez No: 980213
  2. Yazar: ELİF SUDE SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE PINAR SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Güzel Sanatlar, Business Administration, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Perakende sektörü, tüketici alışkanlıklarının ve pazar dinamiklerinin sürekli değiştiği bir ortamda, şiddetli bir rekabetle karşı karşıyadır. Bu rekabet ortamında, zincir market mağazaları, müşteri sadakatini kazanmanın ve rakiplerinden sıyrılmanın yollarını aramaktadır. Bu noktada, görsel kimlik çalışmaları, markaların tanınabilirliğini artırmak, için önemli bir stratejik araç olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, zincir market mağazalarının görsel kimlik çalışmalarının perakende sektöründeki stratejik önemini anlama ve Türkiye Merkezli Birleşik Mağazalar A.Ş. (BİM) örneği üzerinden, bir zincir marketin görsel kimlik unsurlarının marka başarısına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Türkiye'de hızla büyüyen ve genişleyen bir perakende zinciri olarak BİM'in, görsel kimlik konusunda dikkat çekici bir strateji izlediği ve bu alanda kayda değer bir performans ortaya koyduğu söylenebilir. Bu nedenle, BİM örneğinin, zincir marketlerin görsel kimlik çalışmalarının stratejik avantaj sağlamadaki rolüne ilişkin öğretici bir örnek sunacağı düşünülmektedir. BİM'in hızlı büyümesi ve genişlemesi, görsel kimlik unsurunun perakende sektöründe kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bağlamda,“sessiz tasarım”olarak tanımlanan, sade ve işlevsel grafik tasarım dili, özellikle ekonomik sınıflara hitap eden marketlerde önemli bir sınıfsal anlam taşımaktadır. Türkiye merkezli Birleşik Mağazalar A.Ş. (BİM) örneği üzerinden yapılan bu çalışmada, BİM'in mağaza tasarımı, logo ve ambalaj gibi görsel kimlik unsurları, hem marka tanınırlığı hem de müşteri sadakati açısından değerlendirilmiştir. Sessiz tasarım yaklaşımının, BİM'in düşük ve orta gelirli tüketici kesimlerine ulaşmasında ve marka imajını güçlendirmesinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, bu tasarım dili pazarlama stratejilerinin merkezinde yer almakta ve rekabetçi perakende pazarında BİM'e stratejik avantaj sağlamaktadır. Çalışma, zincir marketlerin görsel kimliklerinde sınıfsal dinamiklerin ve grafik tasarımın pazarlama süreçlerindeki önemini ortaya koymaktadır. Araştırma, BİM'in görsel kimlik stratejilerini, mağaza tasarımını, logo kullanımını ve ambalajlarını ele alarak, bu zincir marketin başarısında görsel kimliğin katkısını araştırmaktadır. Yürütülen bu inceleme zincir market mağazalarının rekabetçi perakende sektöründe görsel kimlik kullanımının stratejik önemini anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Retail faces intense competition as consumer habits and market dynamics continually change. Chain stores seek customer loyalty and differentiation. Visual identity is a key strategic tool for brand recognition. This study aims to understand the strategic importance of chain supermarket visual identity efforts and to investigate the impact of a chain supermarket's visual identity elements on brand success, using the example of Turkey-based United Stores Inc. (BİM). As a rapidly growing retail chain in Turkey, BİM has pursued a notable strategy in visual identity and achieved strong performance in this area. Therefore, it serves as an instructive case study on the role of chain stores' visual identity in gaining strategic advantages. BİM's growth and expansion support the critical role of visual identity in the retail sector. In this context, the simple and functional graphic design language defined as“silent design”carries significant class connotations, particularly in markets catering to the lower economic classes. In this study, based on the example of Turkey-based Birleşik Mağazalar A.Ş. (BİM), BİM's visual identity elements, such as store design, logo, and packaging, were evaluated in terms of both brand recognition and customer loyalty. The quiet design approach was found to be effective in BİM's reach to low- and middle-income consumer segments and in strengthening its brand image. Furthermore, this design language is central to its marketing strategies and provides BİM with a strategic advantage in the competitive retail market. The study highlights the importance of class dynamics and graphic design in the marketing processes of chain stores' visual identities. The research examines BİM's visual identity strategies—store design, logo usage, and packaging—to assess their contribution to the chain store's success. This helps clarify the role of visual identity in competitive retail.