İş aile çatışmasının iş stresi ve tükenmişlik üzerindeki etkisi: infaz ve koruma memurları üzerinde bir araştırma
The effect of work-family conflict on work stress and burnout: a study on correctional and protection officers
- Tez No: 980250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ceza infaz kurumlarında görev yapan infaz ve koruma memurlarının iş stresi, tükenmişlik ve iş-aile çatışması düzeylerini incelemek, bu değişkenlerin sosyodemografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek ve iş-aile çatışmasının iş stresi ve tükenmişlik üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini,Ceza İnfaz Kurumu'nda görev yapan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 278 infaz koruma memuru oluşturmuştur. Veriler, İş Stresi Ölçeği, İş-Aile-Yaşam Çatışması Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edilmiş; frekans, yüzde dağılımları, t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve faktör analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, infaz ve koruma memurlarında iş stresinin yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. İş-aile çatışmasının, iş stresini ve tükenmişlik düzeylerini artırdığı tespit edilmiştir. Katılımcılar işlerinin sağlıklarını olumsuz etkilediğini, yüksek gerilim altında çalıştıklarını ve iş dışı zamanlarda da işle ilgili düşüncelerin devam ettiğini belirtmiştir. Tükenmişlik bulgularında özellikle duygusal tükenmişlik boyutunun öne çıktığı görülmüştür. İş stresi ile duygusal tükenmişlik arasında güçlü bir pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca eğitim düzeyi ve yaş gruplarına göre iş stresi ve tükenmişlik düzeylerinde anlamlı farklılıklar saptanırken, cinsiyet ve hizmet süresi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Faktör analizi sonuçları, kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliğinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of job stress, burnout, and work-family conflict among correctional officers, to determine whether these variables differ according to sociodemographic characteristics, and to investigate the effects of work-family conflict on job stress and burnout. This study employed a descriptive survey design, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 278 correctional officers working at … Correctional Institution who voluntarily participated in the study. Data were collected using the Job Stress Scale, the Work-Family Conflict Scale, and the Maslach Burnout Inventory. The data were analyzed with SPSS 25.0 software using frequency and percentage distributions, t-tests, ANOVA, Pearson correlation, and factor analysis. The findings revealed that job stress was high among correctional officers. Work-family conflict was found to significantly increase both job stress and burnout levels. Participants reported that their jobs negatively affected their health, created constant tension, and caused them to continue thinking about work even during off-duty hours. Emotional exhaustion was the most prominent dimension of burnout, and a strong positive relationship was found between job stress and emotional exhaustion. Significant differences were observed in job stress and burnout levels according to education and age, while no significant differences were found in terms of gender or length of service. Factor analysis confirmed the high construct validity of the scales used.