Koçluk temelli liderlik eğitiminin etkinliğinin incelenmesi ve demografik özellikler ile ilişkisine yönelik bir çalışma
A study on the effectiveness of coaching-based leadership training and its relationship with demographic characteristics
- Tez No: 980268
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
KOÇLUK TEMELLİ LİDERLİK EĞİTİMİ ETKİNLİĞİNİN İNCELENMESİ VE DEMOGRAFİK ÖZELLİKLER İLE İLİŞKİSİNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA Günümüzde liderlik tarzları ve yönetim yaklaşımları hızla değişmekte, liderlik rollerine koçluk yetkinliklerinin entegrasyonu giderek daha fazla önem kazanmaktadır Bu çalışma, koçluk temelli liderlik eğitiminin etkinliğini ve demografik özelliklerle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, koçluk temelli liderlik eğitiminin etkilerini incelemeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında, havacılık sektöründe çalışan yöneticilerin koçluk yetkinliklerine yönelik bir eğitim programı hazırlanmış ve bu eğitimin sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yarı deneysel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Eğitimin etkinliğini ölçmek amacıyla ön test ve son testleri sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçları, koçluk temelli liderlik eğitiminin katılımcı yöneticilerin bilgi düzeylerinde anlamlı bir artışa yol açtığını göstermektedir. Bu da eğitimin bilişsel kazanımlara katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Diğer taraftan koçluk süreci değerlendirme ölçeği ile demografik özellikler arasındaki ilişkiler incelenmiş ve cinsiyet, yaş ve eğitim durumlarına göre farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE EFFECTIVENESS OF COACHING-BASED LEADERSHIP TRAINING AND ITS RELATIONSHIP WITH DEMOGRAPHIC CHARACTERISTICS Today, leadership styles and management approaches are undergoing rapid changes, and the integration of coaching competencies into leadership roles is becoming increasingly important. This study aims to examine the effectiveness of coaching-based leadership training and its relationship with demographic characteristics. The research was designed to investigate the effects of coaching-based leadership training. As part of the study, a training program was developed to enhance coaching competencies among managers in the aviation industry, and a quasi-experimental research method was employed to evaluate the training's results. Pre-test and post-test results were compared to measure the effectiveness of the training. The study's results indicate that coaching-based leadership training led to a significant increase in the knowledge levels of participating managers, demonstrating that the training contributed to cognitive gains. Furthermore, the relationships between the coaching process evaluation scale and demographic characteristics were examined, and no differences were found based on gender, age, or educational background.