Etik liderlik davranışının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisin de örgütsel adalet algısının aracılık rolü
The mediating role of organizational justice perception in the effect of ethical leadership on emotional labor
  1. Tez No: 980269
  2. Yazar: SEVDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Eğitim ve Öğretim, Business Administration, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, etik liderlik davranışlarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi ve bu ilişkide örgütsel adalet algısının aracılık rolü incelenmiştir. Çalışma, hızlı rekabet ortamında örgütlerin etik çerçevede hareket eden liderlere ihtiyaç duyduğundan hareketle, İstanbul (Ataşehir) bölgesindeki eğitim sektöründe görev yapan öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, etik liderlik anlayışının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymak ve örgütsel adaletin bu etkiyi güçlendirip güçlendirmediğini ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda 200 öğretmenden anket yöntemiyle elde edilen veriler, SPSS programında regresyon analizi ve aracılık testleri yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular, etik liderlik davranışlarının iş tatmini üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu; ayrıca örgütsel adalet algısının bu etkide kısmi aracı etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, çalışanların iş tatminini artırabilmek için liderlerin etik standartları benimsemesi ve örgütsel adalet ilkelerini uygulaması gerektiğine işaret etmektedir. Bu çalışma, etik liderlik ile iş tatmini arasındaki bağlantıda örgütsel adaletin önemini vurgulamakta ve yönetsel uygulamalar için somut öneriler sunarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of ethical leadership behaviors on employees' job satisfaction and the mediating role of organizational justice perception in this relationship were examined. The study was conducted on teachers working in the education sector in Istanbul (Ataşehir) region, based on the fact that organizations need leaders who act ethically in a fast competitive environment. The aim of the study is to reveal the effect of ethical leadership on employees' job satisfaction and to reveal whether organizational justice strengthens this effect. In this context, the data obtained from 200 teachers through questionnaire method were analyzed through regression analysis and mediation tests in SPSS program. The findings show that ethical leadership behaviors have a direct and significant effect on job satisfaction, and organizational justice perception partially mediates this effect. The results indicate that leaders should adopt ethical standards and implement organizational justice principles in order to increase employees' job satisfaction. This study emphasizes the importance of organizational justice in the link between ethical leadership and job satisfaction and aims to contribute to the literature by providing concrete suggestions for managerial practices.