Kriz dönemlerinde yaratıcı endüstrilerin sosyo-teknik dönüşümü: Covid-19 ve tiyatro
Socio-technical transformation of creative industries in times of crisis: Covid-19 and theatre
  1. Tez No: 980285
  2. Yazar: DİLŞAD EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, COVID-19 pandemisi gibi kriz dönemlerinin sahne sanatları, özellikle tiyatro sektörü üzerindeki etkilerini sosyo-teknik sistem düzeyinde incelemektedir. Krizler, ekonomik ve kültürel sistemlerde köklü değişimlere yol açarken, yaratıcı endüstriler esnek fakat kırılgan yapıları nedeniyle bu süreçlerden derin biçimde etkilenmektedir. Tez, sanatçı merkezli yaklaşımlardan farklı olarak, sanat kurumları, teknolojik altyapılar, üretim ağları, izleyici toplulukları ve ekonomik modellerin oluşturduğu bütüncül sistemi ele almaktadır. Çalışma, dijitalleşmenin sahne sanatları üretim, dağıtım ve tüketim biçimlerini nasıl dönüştürdüğünü anlamak amacıyla sistematik literatür analizi, bibliyometrik yöntem ve profesyonellerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeleri bir araya getiren karma bir yöntem kullanmaktadır.“Çok Düzeyli Bakış Açısı”(Multi-Level Perspective – MLP) çerçevesiyle yapılan analiz, pandeminin yalnızca sanat üretim süreçlerini değil, performans sanatlarının rejimsel yapısını, teknolojik adaptasyon biçimlerini ve kurumsal işleyişini de dönüştürdüğünü göstermektedir. Bulgular, pandemi sürecinde dijital platformlara geçişin hızlandığını, uzaktan çalışma ve çevrim içi iş birliği modellerinin benimsendiğini ve inovasyonun arttığını ortaya koymaktadır. Krizlerin yıkıcı olmanın ötesinde, dönüşüm ve yeniden yapılanmayı tetikleyici işlevler gördüğü sonucuna ulaşılmıştır. Tez, teknolojik dönüşümün krizlerle hız kazandığını; yaratıcı endüstrilerde dayanıklılık, uyum ve sürdürülebilirlik için stratejik politikalar geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Böylece çalışma, sosyo-teknik değişimlerin çok katmanlı analizine dayanan özgün bir teorik ve metodolojik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis explores how crises—particularly the COVID-19 pandemic—trigger socio-technical transformations in the creative industries, with a specific focus on theatre. Creative industries, encompassing sectors such as architecture, design, visual arts, media, gaming, fashion, publishing, and performing arts, generate cultural and economic value through innovation and intellectual creativity. However, their structural flexibility makes them highly vulnerable to disruption during crises. Theatre, as a live, space-dependent art form, was especially affected by the pandemic through venue closures and the suspension of performances, yet it also demonstrated adaptability through digital streaming, hybrid productions, and virtual collaborations. Using the Multi-Level Perspective (MLP) framework, this study analyzes how the pandemic disrupted established production regimes, accelerated digital innovation within emerging niches, and reshaped the broader socio-technical landscape. A mixed-methods approach combining bibliometric analysis, systematic literature review, and semi-structured interviews provides both quantitative mapping and qualitative insight. Bibliometric analysis identifies key research themes and trends—digital transformation, resilience strategies, and socio-technical innovation—while interviews with theatre professionals reveal real-world adaptations, including technological integration, new audience engagement methods, and reconfigured economic models. Findings demonstrate that crises not only expose vulnerabilities but also act as catalysts for systemic innovation and technological adoption in creative sectors. The study concludes that digital technologies, initially adopted as short-term solutions, have become embedded in creative production ecosystems. Ultimately, the thesis contributes to theoretical understandings of socio-technical change during crises and offers practical recommendations to enhance the resilience, adaptability, and sustainability of creative industries in post-crisis contexts.