Hafızlık öğrencilerinin objektif ve subjektif ses özelliklerinin normofonik çocuklar ile karşılaştırılması
Comparison of objective and subjective voice characteristics of students memorizing the Qur'an and normophonic children
  1. Tez No: 980368
  2. Yazar: REMZİYE BEYZANUR ARIBENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMIK YÜCEL BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada 11-14 yaş arasındaki hafızlık öğrencilerinin ses özelliklerinin objektif ve subjektif olarak incelenmesi ve normofonik sese sahip çocuklar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma deseni, nicel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı tarama modelidir. Araştırmanın örneklemi, Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde bulunan bir Kur'an kursunda eğitim alan öğrencilerden ve Nevşehir'deki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmaya 62 hafızlık eğitimi alan öğrenci (31 kız, 31 erkek) ve 62 normofonik sese sahip öğrenci (31 kız, 31 erkek) dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, sesin öz değerlendirmesi için Çocuk Ses Handikap İndeksi-10 Türkçe versiyonu (TR-ÇSHİ-10) ve algısal ses kalitesi değerlendirmesi için GRBAS skalası kullanılmıştır. Akustik ölçümler için uzatılmış ünlüler ve bir cümle, aerodinamik ölçümler için ise uzatılmış ünlü ve ünsüzler kullanılmıştır. Yapılan akustik analizlerde temel frekans (F0), jitter (local), shimmer (local), harmonik gürültü oranı (HNR), metin ve uzatılmış ünlü fonasyonları için düzleştirilmiş kepstral tepe çıkıntısı (CPPS) değerleri ve aerodinamik analizlerde maksimum fonasyon süresi (MFS) ve s/z oranı hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için jamovi 2.6.17 yazılımı ve SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Hafızlık öğrencileri ve normofonik öğrenciler grubu arasında TR-ÇSHİ-10, F0, jitter (local), shimmer (local), HNR /a/ ünlüsünde, CPPS /a/ ünlüsünde, MFS ve s/z oranında anlamlı fark bulunmuştur (p<0.05). Araştırma sonuçları, hafızlık eğitimi alan öğrencilerin normofonik akranlarına kıyasla hem objektif hem de subjektif ses kalitesinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, yoğun ve sürekli ses kullanımına dayalı olan hafızlık eğitiminin çocuklarda ses üzerinde belirgin etkileri olabileceğini ve bu grubun ses sağlığının izlenmesinin ve önleyici ses terapisi müdahalelerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the objective and subjective voice characteristics of students aged 11–14 who are memorizing the Qur'an, and to compare them with those of children with normophonic voices. The research design is a comparative survey model, which is among the quantitative research methods. The sample consists of students attending a Qur'an course in the Acıgöl district of Nevşehir and students studying at public middle schools affiliated with the Ministry of National Education in Nevşehir. The study included 62 students receiving Qur'an memorization training (31 girls, 31 boys) and 62 students with normophonic voices (31 girls, 31 boys). The data collection tools included a demographic information form, the Turkish version of the Children's Voice Handicap Index-10 (TR-CVHI-10) for self-assessment of voice, and the GRBAS scale for perceptual evaluation of voice quality. Sustained vowels and a sentence were used for acoustic measurements, while sustained vowels and consonants were used for aerodynamic measurements. The acoustic analysis included measurements of fundamental frequency (F0), jitter (local), shimmer (local), harmonics-to-noise ratio (HNR), and cepstral peak prominence smoothed (CPPS) for both sustained vowels and connected speech. In the aerodynamic analysis, maximum phonation time (MPT) and the s/z ratio were calculated. Statistical analyses were performed using Jamovi 2.6.17 and SPSS 27.0 software. Significant differences were found between students memorizing the Qur'an and normophonic students in terms of TR-CVHI-10 scores, F0, jitter (local), shimmer (local), HNR for the vowel /a/, CPPS for the vowel /a/, MPT, and s/z ratio (p < 0.05). The findings indicated that students memorizing the Qur'an had lower voice quality both objectively and subjectively compared to their normophonic peers. These results suggest that Qur'an memorization training, which involves intensive and continuous voice use, may have significant effects on children's vocal health. Therefore, monitoring the vocal health of this population and developing preventive voice therapy interventions are of great importance.