Sepsis hastalarında sıvı yanıtlılığının dinamik testlerle değerlendirilmesi
Assessment of fluid responsiveness in septic patients using dynamic tests
  1. Tez No: 980394
  2. Yazar: MERVE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) septik şok nedeniyle takip edilen hastaların sıvı resüsitasyonunda, Pulse İndeks Kontur Kardiyak Output (PICCO) ile elde edilen parametreler ile ultrasonografiyle ölçülen Vena Cava İnferior Distensibilite İndeksi (dVCI) değerlerini karşılaştırarak, dVCI'nın sıvı tedavisine yanıtı belirlemede, non-invaziv ve güvenilir bir alternatif yöntem olup olmadığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu prospektif ve gözlemsel çalışma, 2024 Nisan ve 2025 Ocak tarihleri arasında, septik şok tanısıyla takip edilen 56 hasta üzerinden yürütülmüştür. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, laboratuvar verileri, dVCI ölçümleri ve dinamik parametreleri kaydedilmiştir. Tüm hastalara PICCO kateteri yerleştirilmiş, 250 ml bolus sıvı yüklemesi yapılmıştır. Kardiyak outputta (CO) %15'ten fazla artış olanlar sıvı yanıtlı (n=32), artış olmayanlar (n=24) ise sıvı yanıtsız grubu oluşturmuştur. İstatistiksel analizde grup karşılaştırmaları, korelasyon analizleri ve ROC eğrisi değerlendirmesi yapılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 58,48±17,67 yıl olup, %53,57'si kadındı. Çalışmamızda sıvı yanıtsız grubun belirlenmesinde, dVCI değişkenini değerlendirmek amacıyla yapılan ROC eğrisi analizinde, dVCI için cut off değer ≤22 olarak belirlendi ve bu değere sahip olan hastaların, sıvı yanıtsız grupta olma olasılığı diğer hastalara göre 2.64 kat daha yüksek bulundu. Cut off değer ≤18 alındığında ise sıvı yanıtsız grupta olma olasılığı 3,13 kat daha yüksekti. Hastaların dVCI ortalamaları sıvı yanıtsız grupta, yanıtlı gruba göre anlamlı derecede daha düşüktür. Yoğun bakım hastalarında, sıvı resüsitasyonunu değerlendirmede dinamik parametreler ön planda yer almaktadır. Sonuçlar, non-invaziv yöntem olan dVCI'nın, PICCO ölçümleri ile kıyaslandığında sıvı yanıtlılığını öngörmede hızlı, tekrarlanabilir, güvenilir ve etkin bir parametre olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the parameters obtained from the Pulse Index Continuous Cardiac Output (PICCO) system with the inferior vena cava distensibility index (dVCI) measured by ultrasonography in patients with septic shock followed in the intensive care unit (ICU). The goal was to determine whether dVCI could serve as a non-invasive and reliable alternative for assessing fluid responsiveness during fluid resuscitation. This prospective and observational study was conducted between January 2024 and January 2025 and included 56 patients diagnosed with septic shock. Demographic data, comorbidities, laboratory findings, dVCI measurements, and dynamic parameters of the patients were recorded. All patients underwent PICCO catheterization, followed by a 250 mL fluid bolus administration. Patients who demonstrated an increase of more than %15 in cardiac output (CO) after the fluid bolus were classified as fluid responders (n=32), while those without such an increase were categorized as non-responders (n=24). Statistical analyses included group comparisons, correlation analyses, and ROC curve evaluation. The mean age of the patients was 58.48 ± 17.67 years, and %53.57 were female. In the ROC curve analysis performed to evaluate the dVCI variable for determining the non-responder group, the cut off value for dVCI was identified as ≤22. Patients with a dVCI value at or below this threshold were 2.64 times more likely to be in the fluid non-responder group compared to others. When the cut off value was set at ≤18, the likelihood of being in the non-responder group increased to 3.13 times. The mean dVCI values were significantly lower in the fluid non-responder group compared to the responder group. Dynamic parameters play a key role in evaluating fluid resuscitation in intensive care patients. The results indicate that dVCI, as a noninvasive method, may serve as a rapid, repeatable, reliable, and effective parameter for predicting fluid responsiveness when compared with PICCO measurements.