A conceptual research model on the role of green mindfulness and green market orientation in new green product success
Yeni yeşil ürün başarısında yeşil farklılık ve yeşil pazar yöneliminin rolü üzerine kavramsal bir araştırma modeli
- Tez No: 980566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yeni yeşil ürün başarısının (NGPS) öncüllerini incelemek için bir literatür taraması yaparak buna uygun olarak kavramsal bir araştırma modeli önermektedir. Literatürde sınırlı sayıda çalışma, bilgi paylaşımı, yeşil örgütsel kimlik ve yeşil uyum yeteneğini NGPS'nin öncülleri olarak tanımlarken, NGPS'yi etkileyen faktörlerin sınırlı anlaşılmasına vurgu yapmaktadır. Üst Eşelonlar Teorisi ve Doğal Kaynak Temelli Görüş (NRBV) çerçevesinden hareketle bu çalışma, üst yönetimin yeşil farkındalığının (GMD), yeşil pazarlama oryantasyonu (GMO) stratejilerini yönlendirebileceğini ve dolayısıyla NGPS'yi artırabileceğini savunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, GMO'nun üst yönetimin GMD'si ile NGPS arasındaki aracılık rolünü öneren bir kavramsal araştırma modeli sunmaktadır. Araştırmacılar, önerilen modeli ISO 14001 sertifikalı işletmeler üzerinde ampirik olarak test edebilirler.
Özet (Çeviri)
This study conducts a literature review to explore the antecedents of new green product success (NGPS) and proposes a conceptual research model accordingly. Limited studies in the literature identify information sharing, green organizational identity, and green adaptive capability as antecedents of NGPS, while emphasizing the restricted understanding of factors affecting NGPS. Drawing from Upper Echelons Theory and the Natural Resource-Based View (NRBV), this study argues that top management's green mindfulness (GMD) can guide green marketing orientation (GMO) strategies, thereby enhancing NGPS. Consequently, this study proposes a conceptual research model suggesting GMO as a mediating factor between top management's GMD and NGPS. Researchers may empirically test the proposed model on ISO 14001-certified businesses.