İletken polimerlerin magnetik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of magnetic properties of conductor polymers
- Tez No: 98067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ SÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İLETKEN POLİMERLERİN MAGNETİK ÖZELLİKLERİN İNCELENMESİ* Resul KÖSEOĞLU GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ 2000,61 Sayla Danışman: Yrd.Doç.Dr.Naci SUNEL Jüri:.Dfî?/.IDrr....£oaAİa, W.ULO?( ^ (s Poliasetilen zincirine yan radikallerin yerleştiği bir ferromagnetik polimer modeli öngörüldü. Ana zincire bağlı radikallerdeki elektron, eğer radikalde kalmayıp /.incire geçerse polimer anli ferromagnetik taban turuma- sahip olmakta, eğer bu elektronlar radikalde yerel olarak kalırsa, ferromanyetik duruma sahip olmaktadır. Hesaplamalarda Ussu, Hamilloniycnine ek olarak c-c ve s-s etkileşmeleri için sırasıyla Hubbard ve Mciscnberg Hamiltoniyeni alındı. Toplam Hamiltoniyen spin polarize (kısıtlanmamış) I lartree-Fock yaklaşımına göre çözüldü. Her bir Un ve J|. değeri için radikallerde farklı spin yoğunluklarına göre taban durum enerjisi hesaplandı. Radikallerdeki spin yoğunluğunun artmasıyla toplam enerjinin azaldığı hesaplandı. Hesaplamalar, radikallerdeki elektronun ana zincire geçmeyip radikalde yerel durumda kalmayı tercih ettiğini ve bunun sonucu olarak polimerin ferromagnetik taban duruma sahip olduğunu göstermektedir. * Bu çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlüğü Araştırma Fonu Saymanlığı tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF MAGNETIC PROPERTIES OF CONDUCTOR POLYMERS* Resul KOSEOGLU GAZİOSMANPAŞA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE DEPARMENT OF PYHYSICS SCIENCE MASTER THESIS 2000,61 Page Supervisor: Asist.Prof.Dr.Naci SÜNEL E.U. We consider a ferromagnetic polymer model in which side radicals are bounded to the main chain. The ground state of polymer is anti ferromagnetic in the case electron of radical injects into the chain whereas, it is ferromagnetic in the case each electron slays localized in radical which it belongs. Our model is based on the sum of Hssı'ı, Hubbard and Heisenberg Hamiltonians and calculations arc done in the framework of spin polarized Hartree-Fock approximation. For each Un and Jf values we calculated the ground state energy in radicals corresponding to different spin density in radicals increases. According to our calculations electrons belonging to radical prefer staying as localized and this causes the polymer to have a ferromagnetic ground state. This research is supported by the Araştırma Fonu Saymanlığı of Gaziosmanpaşa University.