An overall examination on the basis of the heisenberg's uncertainty principles and ıts role in quantum mechanics
Heisenberg'in belirsizlik i̇lkelerinin temeli ve bunun kuantum mekaniğindeki rolü üzerine kapsamli bir i̇nceleme
  1. Tez No: 980661
  2. Yazar: EREN EMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT AKAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MELDA PATAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Kuantum mekaniğinde, ölçümlerimizde Δ𝑥Δ𝑝 ≥ℏ/2 ile tanımlanan mutlak bir belirsizlik vardır. Heisenberg bu ilkeyi öne sürdüğünde, dönemin bilim insanları tarafından pek de hoş karşılanmadı. Zira bu teori, bir parçacığın momentumunu ve konumunu ölçmek için son derece duyarlı aygıtlar kullanılsa bile, her iki niceliğin aynı anda kesin olarak belirlenemeyeceğini ileri sürmekteydi. Bu durum, bilim insanları arasında büyük bir karışıklığına neden olmuştu. O dönemde yaygın olarak kabul gören görüş, doğa yasalarının yalnızca belirlenimci ilkeler çerçevesinde açıklanabileceği yönündeydi. Fakat ortaya çıkan bu yeni teori klasik fizik anlayışından oldukça farklıydı ve maddenin alışılagelmiş özelliklerinden kurtulmamız gerektiğini söylüyordu. Bu bağlamda, bir parçacığın fiziksel özelliklerinin en gelişmiş ölçüm gereçleriyle dahi aynı anda kesin olarak belirlenememesi nasıl mümkün olabilirdi? Bu görünen tutarsızlık nasıl açıklanabilirdi? Bu tezimizde bu konu hakkında genel bir anlayış elde etmek için bu soruları tartışacağız ve çözüm arayacağız.
Özet (Çeviri)
In quantum mechanics, there necessarily is an inaccuracy in our measurements defined by ΔxΔp ≥ℏ/2. When Heisenberg came up with this postulate, it was not welcomed by scientists of that time. The theory was proffering that even if you use a very high accuracy apparatus to measure the momentum and position of a particle, you cannot obtain exact results simultaneously on position and momentum. That was confusing to the scientists. In those years, the commonly considered idea was that natural laws could only be deterministic phenomena. How is it possible that the properties of a particle cannot be measured at the same time even with advanced technological instruments? How can this discrepancy be explained? In this thesis, we will discuss and look for a solution to these questions to obtain a general understanding of this subject.