Ferritin tespiti için elektrospinning yöntemiyle üretilen nanolif tabanlı fet biyosensörleri
Nanofiber-based fet biosensors produced by electrospinning method for detection of ferritin
- Tez No: 980699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR GÖKHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ferritin, klinik açıdan önemli bir biyobelirteçtir. Serum ferritinin düzeyi, toplam vücut demir depolarıyla ilişkili en spesifik biyokimyasal test yöntemi olarak kabul edilir ve en yaygın kullanılan demir durumu belirtecidir. İdeal kabul edilen serum ferritin düzeyi erkekler için 12-300 ng/mL, kadınlar için ise 12-150 ng/mL'dir. Belirtilen eşik değerlere kıyasla çok düşük veya çok yüksek ferritin düzeyleri, bireydeki demir durumunun sürekli olarak kaydedilmesini ve değerlendirilmesini gerektirmektedir. Ancak ferritin tespitinde kullanılan yöntemler taşınabilir değildir ve yanıt süresi uzundur. Nanomalzemelerin biyosensör platformlarına entegre edilmesiyle eser miktarda biyomolekülleri dahi tespit edebilecek kadar eşsiz hassasiyette ve seçicilikte sensörler üretilebilmiştir. Nanopartiküller, nanoçubuklar, nanolifler gibi çeşitli tipteki nanomalzemelerin biyosensör platformlarına entegre edilmesiyle sensör performanslarında artış görüldüğü bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, küçük boyutları, yüksek taşıyıcı hareketliliği, geniş spesifik yüzey alanı ve yüksek yüzey-hacim oranı gibi özellikleri sayesinde nanoliflerin çeşitli elektronik uygulamalar için uygun bir aktif malzeme olduğunu göstermiştir. Hızla gelişen yarı iletken endüstrisi de Alan Etkili Transistörlerin, biyomoleküllerin elektriksel tespiti için potansiyele sahip olduğunu göstermiştir. Nanolif içeren FET tabanlı biyosensör platformlarının tasarlanması ve üretilmesi, özellikle taşınabilir cihazlar, minyatür sistemler ve bakım noktası teşhis uygulamalarına basit bir şekilde uygulanabilmesi, yüksek hassasiyette ve seçicilikte gerçek zamanlı, hassas biyomolekül tespiti yapılabilmesi için önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, grafen ve PVDF nanolifler gibi nanomalzemelerin üstün elektriksel ve optik özelliklerinden yararlanarak düşük tespit limitine sahip, esnek, yüksek seçicilik ve yüksek hassasiyet gösteren, hızlı yanıt verebilen ve kolay kullanım avantajına sahip düşük maliyetli bir Biyosensör-Alan Etkili Transistör (Bio-FET) platformu tasarlanmıştır. Elde edilen biyosensör platformlarının yapısal ve elektriksel karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ferritin is a clinically significant biomarker that reflects the body's iron status and is associated with anemia. Serum ferritin level is considered the most specific biochemical test method related to total body iron stores and is the most commonly used indicator of iron status. The ideal serum ferritin concentration is considered to be 12–300 ng/mL for men and 12–150 ng/mL for women. Serum ferritin levels that are significantly lower or higher than these threshold values require continuous monitoring and evaluation of the individual's iron status. However, the conventional methods used for ferritin detection are not portable and have long response times. With the integration of nanomaterials into biosensor platforms, it has become possible to develop sensors with exceptional sensitivity and selectivity capable of detecting even trace amounts of biomolecules. It is known that the incorporation of various types of nanomaterials such as nanoparticles, nanorods, and nanofibers into biosensor platforms enhances sensor performance. Studies have shown that due to their small size, high carrier mobility, large specific surface area, and high surface-to-volume ratio, nanofibers are suitable active materials for various electronic applications. The rapidly advancing semiconductor industry has also demonstrated that Field Effect Transistors (FETs) have potential for the electrical detection of biomolecules. The design and fabrication of FET-based biosensor platforms containing nanofibers are crucial for enabling portable devices, miniature systems, and point-of-care (POC) applications. Such platforms allow for real-time, accurate biomolecule detection with high sensitivity and selectivity, as well as ease of use. In this thesis study, a low-cost Bio-FET platform has been designed by utilizing the superior electrical and optical properties of nanomaterials such as graphene and PVDF nanofibers. The platform is characterized by a low detection limit, flexibility, high selectivity and sensitivity, rapid response, and user-friendly operation. The structural and electrical characterizations of the fabricated biosensor platforms have been conducted.