Exploring private school teachers' digital competencies:Design and implementation of a targeted professional development program
Özel okul öğretmenlerinin dijital yeterliklerinin incelenmesi:Hedefe yönelik bir mesleki gelişim programının tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 980711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ŞEN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
This study aimed to investigate the various facets of teachers' digital competencies by identifying areas for improvement and examining the effectiveness of a professional development program, which is designed based on the DigCompEdu framework by Redecker and Punie (2017). A mixed methods research design was employed where the quantitative data were collected from 91 volunteers using an adapted version of the Digital Competence Self-Assessment Scale for Educators (DCSE) by Toker (2021). This scale was used both before (pre-DCSE) and after (post-DCSE) the professional development program. The participants in the study were private school teachers from five different private schools. The results of the pre-DCSE were also used to determine the content of the program. After the professional development program ended, post-DCSE of 15 participants and post-interviews of eight participants who completed the program were analyzed. Pretest-post-test analysis of DCSE revealed no significant difference in participants' digital competency levels; however, qualitative results indicated some positive outcomes after participating in the professional development program, such as a change in perspective, discovering new tools, increasing awareness, curiosity, and confidence about using digital tools. Most teachers in the program declared that they planned to integrate technology into their profession.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, Redecker ve Punie (2017) tarafından ortaya konulan DigCompEdu çerçevesi temel alınarak tasarlanan mesleki gelişim programının etkinliğini inceleyerek iyileştirilecek alanları belirlemeyi ve öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin çeşitli yönlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Toker (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Eğitimciler için Dijital Yeterlilik Öz Değerlendirme Ölçeği (EDYÖDÖ) kullanılarak, beş farklı özel okulda görev yapmakta olan 91 gönüllüden nicel verilerin toplandığı karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Bu ölçek geliştirilen mesleki gelişim programının öncesinde (ön-EDYÖDÖ) ve sonrasında (son-EDYÖDÖ) kullanılmıştır. Aynı zamanda ön-EDYÖDÖ sonuçları, program içeriğinin belirlenmesinde de kullanılmıştır. Ön-EDYÖDÖ sonuçları, çoğu öğretmenin Bütünleştirici ve Uzman seviyelerinde olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, ön görüşmeyi kabul eden 10 özel okul öğretmeninin dijital yeterlilik düzeyleri görüşmelerde farklılık göstermiştir. Mesleki gelişim programı sonrası, 15 katılımcının ön test-son test analizleri, dijital yeterlik düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Ancak nitel veriler, mesleki gelişim programına katılımları sonrasında, katılımcıların bakış açısında değişim, yeni dijital araçların keşfi, farkındalık, merak ve özgüvende artış gibi bazı olumlu sonuçları olduğunu göstermiştir. Program sürecinde çoğu öğretmen, teknolojiyi mesleğine entegre etmeye yönelik planlar yaptığını belirtmiştir. Bununla birlikte, oturum zamanlamasının uygun olmaması, çevrim içi sunum biçiminden ve sınırlı uygulama fırsatlarından doğan bazı zorluklar da yaşanmıştır