Derleme sözlüğü bağlamında Türkçede yiyecek ve içecek adları üzerine bir dil incelemesi
A linguistic study on food and beverage names in Turkish within the context of the compilation dictionary
  1. Tez No: 980738
  2. Yazar: İDİL TOMRUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN BAYRAKTAR ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Yemek, insanlık tarihi boyunca yalnızca bir gereksinim olmaktan çıkarak kültürel bir olguya dönüşmüştür. Her toplumun sosyokültürel yapısı, tarımsal üretimi, tarihi, coğrafyası ve alışkanlıkları mutfak kültürünü biçimlendirmiştir. Beslenme toplumsal yaşamda kimi zaman birleştirici bir unsur, kimi zaman da statü göstergesi olmuştur. Orta Asya'dan Anadolu'ya, göçebe yaşamdan yerleşik düzene uzanan süreçte Türklerin yemek kültürü de tarihsel bir gelişim göstermiş; özel gün yemekleri, pişirme teknikleri ve yiyecek-içecek çeşitliliği bakımından zenginleşmiştir. Bu zenginlik Türkçenin söz varlığına da yansımıştır. Bu çalışmada, Derleme Sözlüğü verileri çerçevesinde Türkçedeki yiyecek ve içecek adları tespit edilmiştir. Sözcükler öğün sırasına, yemek türlerine ve yapıldıkları malzemelere göre sınıflandırılmış; birleşik yapılı yiyecek ve içecek adları ise yapısal açıdan incelenmiştir. Araştırma sonucunda, bir dili konuşan toplumun söz varlığında mutfak kültürünün, geleneklerin, inançların ve sosyokültürel yapının izleri gözlemlenmiştir. Bu veriler üzerinden dil-kültür ilişkisi değerlendirilmiş, Türk mutfak kültürünün dildeki yansımaları bütüncül bir bakışla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, food has evolved from being merely a necessity into a cultural phenomenon. The socio-cultural structure, agricultural production, history, geography, and habits of each society have shaped its culinary culture. Nutrition has always held a significant place in social life—sometimes as a unifying element and sometimes as an indicator of social status. From Central Asia to Anatolia, from a nomadic to a settled lifestyle, the culinary culture of the Turks has undergone a historical transformation, becoming richer in terms of special dishes, cooking techniques, and the variety of foods and beverages. This cultural richness has also been reflected in the vocabulary of the Turkish language. In this study, food and beverage names in Turkish were identified based on data from the Compilation Dictionary. These lexical items were classified according to meal order, food types, and ingredients, while compound food and beverage names were analyzed structurally. The findings reveal that a society's culinary culture, traditions, beliefs, and socio-cultural characteristics are deeply embedded in its vocabulary. Through the identified lexicon, the relationship between language and culture was examined, offering a comprehensive perspective on how Turkish culinary culture is reflected in the language.