Karagöz ve Hacivat gölge oyununun okul öncesi döneme uygun görsel ve içerik açısından yeniden yapılandırılması
A visual and narrative adaptation of the Karagöz and Hacivat shadow play for early childhood education
- Tez No: 981004
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, geleneksel Türk gölge oyunu olan Karagöz ve Hacivat'ın, okul öncesi eğitim düzeyine uygun biçimde görsel ve içerik açısından yeniden tasarlanmasını amaçlamaktadır. Okul öncesi dönem, çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin temelinin atıldığı, görsel algı ve kültürel değerlerin kazandırılmasında kritik bir süreçtir. Bu bağlamda, çocukların gelişim özelliklerine uygun, eğitici ve kültürel yönü güçlü görsel materyallerin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Geleneksel gölge oyununun mevcut sahne tasarımları ve karakter modellemeleri, içerdiği karmaşık dil yapısı ve görsel ögeler nedeniyle okul öncesi çocukların bilişsel seviyesine hitap etmekte yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, araştırma kapsamında Karagöz ve Hacivat gölge oyununun tarihi ve kültürel bağlamı detaylı biçimde incelenmiş; görsel unsurlar ve senaryolar, okul öncesi eğitim ilkelerine uygun şekilde sadeleştirilmiş ve yeniden tasarlanmıştır. Araştırma sürecinde nitel yöntem benimsenmiş; literatür taraması, mevcut gölge oyunu içeriklerinin analizi ve yeni karakter ve içeriklerin tasarımı yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda okul öncesi dönemde kullanılabilecek, kültürel kimliği yansıtan ve pedagojik açıdan uygun karakter modellemeleri, senaryo örnekleri ve sahne tasarımları geliştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Karagöz ve Hacivat gölge oyununun, hem kültürel mirasın korunmasına hem de okul öncesi eğitimde etkili bir görsel iletişim aracı olarak kullanılmasına yönelik özgün bir uygulama modeli önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to redesign the traditional Turkish shadow play, Karagöz and Hacivat, in terms of visual and content features suitable for preschool education. The preschool period is a critical phase in which children's cognitive, emotional, and social development foundations are established, and their visual perception and cultural awareness significantly improve. In this context, the use of educational materials that are visually rich, pedagogically appropriate, and culturally meaningful plays an essential role. The original stage designs, character models, and scripts of the traditional Karagöz and Hacivat shadow play include complex language and visual elements that are often unsuitable for preschool children. Therefore, this study investigates the historical and cultural background of the shadow play and proposes simplified, age-appropriate stage designs, character models, and scripts to support effective use in early childhood education. A qualitative research method was adopted in the study. The research process included literature review, analysis of existing shadow play content, and composing new visual and narrative contents. Based on the findings, new visual and narrative designs were developed that reflect cultural values while addressing the cognitive and perceptual characteristics of preschool children. As a result, the study presents an original application model that contributes to the preservation of cultural heritage and offers Karagöz and Hacivat as an effective visual communication tool for preschool education.