Dijital girişimcilik olgusu üzerine bir bibliyometrik inceleme
A bibliometric study on the phenomenon of digital entrepreneurship
- Tez No: 981005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN HAKAN ÇIRAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin hızlı gelişimiyle birlikte girişimcilik önemli dönüşümler geçirmekte ve“dijital girişimcilik”olarak adlandırılan yeni bir alan oluşmaktadır. Bu alan, geleneksel girişimcilik unsurlarını dijital çözümlerle birleştirerek yapay zeka, ve dijital dönüşüm, bilgi teknolojileri, stratejik planlama gibi uygulamaları kapsamaktadır. Dijital girişimcilik olgusu üzerine araştırmalar yeni olmakla birlikte, sistematik literatür ya da bibliyometrik bir analiz yapılabilir yeterli araştırmaların literatürde mevcut olduğu söylenebilir.“Dijital Girişimcilik”üzerine bibliyometrik bir analiz yapmak öncelikle, yıllar itibariyle konunun nereye evrildiğini, hangi yazarlar etrafında yoğunlaştığını ve önemli çalışmaları ve yazarları belirlemeyi mümkün olacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, Web of Science ve Scopus veri tabanlarında yayınlanan mevcut araştırmalara dayanarak sistematik ve kapsamlı bir literatür taraması yapmak ve dijital girişimcilik konusunu haritalamaktır. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu veri tabanlarında yayınlanmış makaleler üzerinden Moher vd.'nin (2009) PRİSMA metodu izlenerek araştırmaya dahil edilecek çalışmalar oluşturulmuştur. Bu çalışmalar Vosviewer programı kullanılarak, dijital girişimcilik olgusu literatürü kapsamlı bir bibliyometrik analize tabi tutulmuş ve ortak yazarlık, eş-oluşum, atıf, bibliyografik eşleşme ve ortak atıf gibi yöntemler kullanılarak, bu alandaki bilimsel gelişimin yapısı ve dinamikleri, dijital girişimcilik alanındaki temel konu başlıkları, önde gelen yazarları, ülkeleri ve bilimsel ilişkileri belirlenmiştir. Analiz bulgularına göre, uluslararası akademik işbirliğie önemli katkı sağlayan yazarların Kraus, Kuratko, Covin, Hughes gibi yazarlar olduğu belirlenmiştir. Ortak yazarlar analizine ek olarak, Çin, Birleşik Krallık, ABD, Almanya, Fransa gibi ülkelerin dijital girişimcilik konusunda oldukça fazla etkileşim halinde oldukları tespit edilirken, eş-oluşum analizine göre ise, dijital girişimcilik analındaki temel araştırma konularının“dijitalleşme”,“dijital platform”,“dijital teknoloji, dijital dönüşüm”,“dijital perspektif”gibi alanlar üzerinde yoğunlaşmış olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of digital technologies, entrepreneurship has been undergoing significant transformations, leading to the emergence of a new field called“digital entrepreneurship.”This field combines traditional elements of entrepreneurship with digital solutions and includes practices such as artificial intelligence, digital transformation, information technologies, and strategic planning. Although research on digital entrepreneurship is still relatively new, it can be said that there is now enough academic work to conduct a systematic literature review or a bibliometric analysis. A bibliometric analysis on“digital entrepreneurship”makes it possible to see how the topic has evolved over the years, to identify which authors are central in this area, and to highlight important studies and researchers. The main purpose of this study is to conduct a systematic and comprehensive literature review and to map the topic of digital entrepreneurship, based on existing research published in the Web of Science and Scopus databases. For this purpose, studies were selected according to the PRISMA method of Moher et al. (2009), using articles published in these databases. These studies were analysed using the VOSviewer software to conduct a comprehensive bibliometric analysis of the literature on digital entrepreneurship. Bibliometric methods such as co-authorship, co-occurrence, citation, bibliographic coupling, and co-citation were used to identify the structure and dynamics of scientific development in this field, as well as the main research topics, leading authors, countries, and academic connections related to digital entrepreneurship. According to the findings, authors such as Kraus, Kuratko, Covin, and Hughes have made significant contributions to international academic collaboration. In addition to co-authorship analysis, it was found that countries such as China, the United Kingdom, the USA, Germany, and France have high levels of interaction in this field. The co-occurrence analysis also showed that the main research topics in digital entrepreneurship focus on areas such as“digitalization”,“digital platforms”, transformation“, and ”digital perspective."