Port kateter infüzyonu öncesinde hastalara verilen eğitimin infüzyona bağlı semptomlara etkisi
The effect of patient education provided before port catheter infusion on infusion-related symptoms
  1. Tez No: 981084
  2. Yazar: YEKTA DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BIYIK BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, port kateter infüzyonu öncesinde hastalara verilen eğitimin infüzyona bağlı semptomlara etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Onkoloji Servisi ve Kemoterapi Ünitesinde Mart 2024- Haziran 2025 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar ile yapılmıştır. Araştırmanın yapılması için kurum ve etik kurul izni alınmıştır. Araştırmaya katılan 64 hasta blok randomizasyon yöntemi ile müdahale (n=32) ve kontrol (n=32) gruplarına ayrılmıştır. Araştırmanın verileri,“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Semptom Çizelgesi”ile toplanmıştır. Müdahale grubundaki hastalara port kateter infüzyonu öncesinde işlemi açıklayan video ve derin solunum egzersizi içeren 3.55 dakikalık etkileşimli animasyon videosu bir kere izletilmiştir. Her iki grupta infüzyon başlamadan önce ve sonra“Durumluk Kaygı Ölçeği”ve“Semptom Çizelgesi”doldurulmuştur.“Süreklilik Kaygı Ölçeği”sadece infüzyon öncesi doldurulmuştur. Kontrol grubundaki hastalar infüzyon öncesi rutin bilgilendirme yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 25.0 ve DataBeeg 1.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler normal dağılıma uyduğu için Student-t ve Paired-t testi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada port kateter infüzyonu öncesinde hazırlanan eğitim içeriğini izleyen ve animasyonlu derin solunum egzersizini yapan müdahale grubu ile rutin bilgilendirme yapılan kontrol grubu arasında son işleme bağlı kaygı puanları ve diyastolik kan basıncı değerleri bakımından fark olduğu (p=0.011, p=0.042) diğer semptomlarda ise istatistiksel açıdan anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda port kateteri olan ve ilk infüzyonu başlatılacak hastalara hemşireler tarafından işlemi açıklayan etkileşimli animasyonlu video ile derin solunum egzersizlerinin yaptırılması işleme bağlı oluşabilecek kaygı ve diyastolik kan basıncı değerlerini anlamlı bir şekilde azalttığı belirlenmiştir. Bu açıdan port kateter infüzyonuna bağlı semptomların yönetilmesinde hastalar için etkileşimli video araçlarının kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental research with a pre-test–post-test design to determine the effect of pre-infusion education on symptoms associated with port catheter infusion. The research took place at Karadeniz Technical University Farabi Hospital Oncology Service and Chemotherapy Unit between March 2024 and June 2025, involving patients who met the inclusion criteria and agreed to participate. Institutional and ethics committee approvals were obtained prior to the study. A total of 64 patients were randomly assigned to intervention (n=32) and control (n=32) groups using block randomization. Data were collected through the“Patient Information Form,”“State-Trait Anxiety Inventory,”and“Symptom Checklist.”Patients in the intervention group viewed a single 3.55-minute interactive animation video explaining the procedure and including deep breathing exercises before infusion. In both groups, the“State Anxiety Inventory”and“Symptom Checklist”were completed before and after infusion, while the“Trait Anxiety Inventory”was completed only before infusion. The control group received routine pre-infusion information. Data analysis was performed using SPSS for Windows 25.0 and DataBeeg 1.0. Since the data were normally distributed, Student's t-test and paired t-test were applied. Findings revealed a significant difference between the intervention and control groups in post-procedure anxiety scores and diastolic blood pressure (p=0.011, p=0.042), while no statistically significant differences were found in other symptoms. The study concluded that providing patients with an interactive video explaining the procedure and incorporating deep breathing exercises significantly reduces anxiety and diastolic blood pressure prior to initial port catheter infusion. Therefore, the use of interactive video tools is recommended for managing symptoms associated with port catheter infusion