İş sözleşmesinin işçinin davranışlarından kaynaklanan sebeple sona ermesi
Termination of the employment contract due to the employee's conduct
  1. Tez No: 981140
  2. Yazar: SİMGE KİREÇÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında iş sözleşmesinin işçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli nedenle sona erdirilmesini kapsamlı biçimde incelemektedir. İş güvencesi rejimi çerçevesinde, işverenin fesih hakkının sınırsız olmadığı ve geçerli neden kavramının hukuki, sosyal ve etik çerçevede değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Tez kapsamında, geçerli nedenin ne olduğu, geçerli neden sayılmayan haller, iş güvencesine tabi olmanın koşulları, fesihte uygulanacak ilkeler ve fesih usulü detaylı şekilde ele alınmış; Yargıtay içtihatları ışığında güncel uygulamalara yer verilmiştir. Özellikle işçinin davranışlarına dayalı geçerli nedenlerin nitelendirilmesinde öçülülük, orantılılık, son çare ilkesi gibi kriterlerin belirleyici olduğu görülmüştür. Ayrıca, fesih bildiriminin yazılı olması, gerekçenin açık biçimde belirtilmesi ve işçinin savunmasının alınması gibi usul kurallarının, işçinin haklarının korunmasında ne denli önemli olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, geçerli nedenle fesih kavramının yalnızca işverenin yönetim hakkı değil, aynı zamanda işçinin çalışma hakkının ve kişilik değerlerinin dengeli biçimde korunmasını sağlayan bir mekanizma olduğu vurgulanmış; uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the termination of the employment contract based on the employee's behavior for a valid reason within the scope of Turkish Labor Law No. 4857. Within the framework of the job security regime, it is emphasized that the employer's right to terminate is not unlimited and that the concept of valid reason must be assessed from legal, social, and ethical perspectives. The thesis elaborates on what constitutes a valid reason, circumstances that cannot be considered valid, the conditions for being subject to job security, the principles to be applied in termination, and the procedural requirements. Recent judicial practices are analyzed through decisions of the Turkish Court of Cassation (Yargıtay). It is found that in assessing employee behavior as a valid reason, principles such as proportionality, balance, and the ultima ratio (last resort) principle play a critical role. Furthermore, procedural requirements such as written notice of termination, clear and specific reasoning, and allowing the employee to present a defense are shown to be crucial in protecting employee rights. Ultimately, the concept of termination for valid reason is highlighted not merely as an extension of the employer's managerial authority but as a mechanism designed to ensure a fair balance between the employer's operational needs and the employee's right to work and personal dignity. The study also offers practical solutions to problems encountered in real-world applications.