Etkileşimli okumanın ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerine etkisi
The effect of interactive reading on the reading comprehension skills of second-grade primary school students
- Tez No: 981151
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkileşimli okuma yönteminin ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'nde bir ilçe merkezindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan iki farklı şubedeki toplam 48 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, deney ve kontrol gruplarına atama işlemi tesadüfi olarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 26, kontrol grubunda ise 22 öğrenci yer almaktadır. Araştırmacı tarafından 8 hafta süresince haftada bir kitap deney grubundaki öğrencilere etkileşimli olarak, kontrol grubundaki öğrencilere ise etkileşimsiz olarak okunmuştur. Uygulamada kullanılan kitaplar sınıf seviyesine ve etkileşimli okumaya uygunluğu açısından uzman görüşleri doğrultusunda seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Okuduğunu Anlama Beceri Testi”kullanılmıştır. Bu test uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında her iki gruba ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş; normal dağılım özelliği göstermesi nedeniyle, grup içi karşılaştırmalarda bağımlı örneklemler t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda etkileşimli okuma tekniğinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri üzerinde anlamlı düzeyde fark oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the interactive reading method on second-grade primary school students' reading comprehension skills. The research was conducted within the framework of a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups, which is one of the quantitative research methods. The sample consisted of a total of 48 second-grade students from two different classes in a public primary school located in a district center in the Central Anatolia Region during the 2023–2024 academic year. The sample was determined using a purposive sampling method, and the assignment of classes to the experimental and control groups was carried out randomly. The experimental group included 26 students, while the control group consisted of 22 students. The researcher planned to read one book per week for eight weeks. Students in the experimental group engaged in interactive reading, while students in the control group read the same books without interaction. The books were selected based on expert opinion. The data collection tool used in the study was the“Reading Comprehension Skills Test,”administered as both a pre-test and a post-test to students in both groups before and after the implementation process. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software package. The normality of the data distribution was evaluated using the Shapiro-Wilk test. Since the data were found to be normally distributed, dependent samples t-test was used for within-group comparisons, and independent samples t-test was used for between-group comparisons. The findings of the study revealed that the interactive reading method had a statistically significant positive effect on the reading comprehension skills of second-grade primary school students.