İki dilli ve tek dilli çocukların Türkçe okuma ve yazma yeterliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of Turkish reading and writing abilities of bilingual and monolingual children
  1. Tez No: 981152
  2. Yazar: FATMA ŞAHPAZ YANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İlkokul 4. sınıfta eğitim öğretim gören iki dilli ve tek dilli öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini karşılaştırmayı amaçlayan bu çalışma betimsel tarama modelinde nicel bir çalışmadır. Aştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa'da öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri, örneklemi ise Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ilkokulunun dördüncü sınıflarına devam 28 çift dilli ve 28 tek dilli olmak üzere 56 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler Yazılı Anlatım Değerlendirme Ölçeği, Okuma Başarı Testi, (Test 1- Test 2 ve Test 3) ve okuma hızı ölçümleri ile elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS programından yararlanılmıştır. Öncelikle ölçümlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro–Wilk testi ile incelenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermeme durumuna göre ölçümler için tanımlayıcı istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler) ve ilgili karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçları okuduğunu anlama başarı testi için iki grup arasında farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Test 1 sonuçlarına göre tek dilli grubun lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Test 2 ve test 3 puan ortalamalarında ise iki dilli öğrencilerin okuduğunu anlama puan ortalaması daha yüksek çıkmış ancak bu fark anlamlı bulunmamıştır. Tek ve iki dilli öğrencilerin yazılı anlatım becerileri karşılaştırıldığında da tek dilli öğrencilerin yazma puanlarının daha yüksek olduğu ve bu farkın anlamlı düzeyde olmadığı saptanmıştır. Okuma hızlarının karşılaştırılmasında da iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to compare the reading and writing skills of bilingual and monolingual students enrolled in the fourth grade of primary school, is a quantitative research conducted within the framework of a descriptive survey model. The population of the study consists of fourth-grade students attending schools in Şanlıurfa during the 2023–2024 academic year, while the sample comprises 56 students, 28 bilingual and 28 monolingual attending the fourth grade of a public primary school affiliated with the Ministry of National Education in the Viranşehir district of Şanlıurfa. Data were collected through the Written Expression Evaluation Scale, the Reading Achievement Test (Test 1, Test 2, and Test 3), and reading fluency measurements. The data were analyzed using the SPSS software. Initially, the normality of the distributions was examined through the Shapiro–Wilk test. Depending on whether the data followed a normal distribution, descriptive statistics (arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum values) and relevant comparative tests were employed for the measurements. The findings of the study reveal that there are significant differences between the two groups in terms of reading comprehension achievement. According to the results of Test 1, a statistically significant difference in favor of the monolingual group was observed. However, in Test 2 and Test 3, although bilingual students had higher average scores in reading comprehension, the differences were not statistically significant. Similarly, when comparing the written expression skills of monolingual and bilingual students, monolinguals scored higher, but the difference was not statistically significant. Furthermore, no significant difference was found between the two groups in terms of reading fluency.