Öğretmenlerin eğitim felsefesi eğilimlerinin incelenmesi (fen bilimleri öğretmenleri ile bir çalışma)
Examining teachers' educational philosophy tendencies (a study with science teachers)
- Tez No: 981279
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimlerini belirlemek ve bu eğilimlerini çeşitli değişkenlere (cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve sınıf mevcudu) göre incelemektir. Betimsel modelde yürütülen bu çalışmada nicel ve nitel veri toplama süreçleri bir arada kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler, Ankara ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ortaokullarında görev yapan 115 Fen Bilimleri öğretmeninden“Eğitim İnançları Ölçeği”aracılığıyla; nitel veriler ise 15 Fen Bilimleri öğretmeni ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada Fen Bilimleri öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimlerinin ölçeğe dayalı elde edilen veriler kısmının analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Beşli Likert tipi ölçekten elde edilen veriler Normallik Testi, t-Testi, ANOVA testi ile incelenmiştir. Araştırmada nicel verilerin analizi, Fen Bilimleri öğretmenlerinin genel olarak çağdaş eğitim felsefelerine eğilimli olduklarını, özellikle Varoluşçuluk ve İlerlemecilik eğitim felsefelerine daha fazla eğilim gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bu sonuca ek olarak, öğretmenlerin eğitim felsefeleri eğilimlerinin; cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen nitel veriler ise içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Nicel sonuçlara benzer biçimde nitel verilerin analizi, Fen Bilimleri öğretmenlerinin İlerlemecilik eğitim felsefesine daha fazla eğilim gösterdiklerini ortaya koymuştur. Araştırmada ulaşılan nicel ve nitel veriler Fen Bilimleri öğretmenlerinin çağdaş eğitim felsefelerine daha yakın olduklarını göstermiştir. Bu sonuçlar aynı zamanda araştırmanın nicel ve nitel verilerinin birbirini desteklediğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, öğretmen yetiştirme programlarında öğretmen adaylarının eğitim felsefesine yönelik farkındalıklarının oluşması, bunun için programlarda yer alan dersler kapsamında ilgili bilgi ve uygulamaların gözden geçirilmesi, son olarak da bu alanda yapılacak yeni araştırmaların tasarlanmasına yönelik dikkat çekici noktalara işaret etmektedir. Araştırma sonuçlarından hareketle, farklı kademelerde görev yapan öğretmenlerin eğitim felsefesi eğilimlerinin sınıf içi uygulamalarına yansımalarının belirlenmesine yönelik yapılacak yeni araştırmaların alanyazına önemli katkılar sağlayacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to determine the trends of science teachers' educational philosophy and to examine these trends in light of various variables (gender, professional seniority, educational background, and class size). Through a descriptive research paradigm, the research employed both quantitative and qualitative data collection methods. Quantitative data were obtained from 115 public middle school science teachers who work for the Ministry of National Education in Ankara using the“Educational Beliefs Scale,”and qualitative data were obtained with semi-structured interviews with 15 science teachers. For quantitative data analysis, SPSS program was used. The data obtained with a five-point Likert-type scale were analyzed with the Normality Test, t-test, and ANOVA test. Quantitative analysis revealed that science teachers in general are inclined toward contemporary philosophies of education, particularly Existentialism and Progressivism. Additionally, it was determined that teachers' inclinations toward educational philosophy were not significantly different by gender, professional experience, level of education, or class size. The qualitative data collected using semi-structured interviews were analyzed using content analysis. As compared with the quantitative results, the qualitative outcomes indicated that science teachers were more inclined towards Progressivism. Quantitative and qualitative results both indicated that science teachers were closer to modern educational philosophies. These results also demonstrate that the quantitative and qualitative data in the study support each other. The research results highlight significant points regarding raising teacher candidates' awareness of educational philosophy in teacher preparation programs, reviewing relevant knowledge and practices within the program's courses, and ultimately, informing the design of new research in this area. Based on the research results, it can be anticipated that new research conducted to determine how teachers' educational philosophy orientations at various levels are reflected in their classroom practices will make significant contributions to the literature.