Digital öğretim materyallerinin değerlendirilmesinde yapay zekâ destekli bir yaklaşım
An artificial intelligence-supported approach to the evaluation of digital instructional materials
  1. Tez No: 981278
  2. Yazar: İRFAN SUBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dijital öğretim materyallerinin görsel tasarım ilkelerine uyumluluğunu test etmek ve geleneksel değerlendirme süreçlerinde yaşanan çeşitli sorunlara çözüm sunmak amacıyla yapay zekâ destekli bir araç geliştirmeyi hedeflemektedir. Özellikle uzaktan ve hibrit eğitim modellerinin yaygınlaşmasıyla eğitim materyallerinin hızlı ve kontrolsüz bir şekilde üretilmesi, bu materyallerin görsel tasarım ilkelerine uygunluğunu ve denetimini güçleştirmiştir. Bu bağlamda, tezde geliştirilen“Material Analyzer”adlı yapay zekâ destekli sistem, sunum tabanlı eğitim materyallerini renk uyumu, materyal tasarım ilkeleri, kurumsal tasarım uygunluğu ve tasarım tutarlılığı gibi kriterlere göre otomatik olarak değerlendirmektedir. Sistem, karmaşık kural setleri ve yapılandırılmış promptlar aracılığıyla materyallerdeki görsel ve içeriksel unsurları yapay zekâ modelleri ile analiz etmekte ve kullanıcılara ayrıntılı geri bildirimler sağlamaktadır. Uzman görüşleriyle desteklenen süreçler, sistemin başarılı ve beklentilere uygun sonuçlar üretebildiğini göstermiştir. Ayrıca geliştirilen sistem, Tasarım Tabanlı Araştırma (TTA) modeli çerçevesinde sürekli iyileştirme döngüleriyle hem materyal değerlendirme yaklaşımı ve kuralları hem de teknik işlevsellik açısından iyileştirilmiştir. Sonuç olarak, yapay zekâ destekli bir materyal değerlendirme sisteminin geliştirilebilirliği gösterilmiş olup, bu sistemin değerlendirme sonuçları bakımından yüksek potansiyele sahip olduğu ortaya konmuştur. Böylece geliştirilen sistem, eğitimciler ve kurumlar için materyal geliştirme süreçlerinde pratik ve etkili bir destek mekanizması olma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop an artificial intelligence (AI) supported tool to evaluate the compliance of digital instructional materials with visual design principles, addressing various challenges encountered in traditional evaluation processes. The rapid and uncontrolled production of educational materials, especially with the widespread adoption of remote and hybrid learning models, has complicated the conformity and quality control of these materials. The AI-powered system developed in this study, named“Material Analyzer”automatically evaluates presentation-based educational materials according to criteria such as color harmony, instructional design principles, institutional design compliance, and design consistency. The system analyzes visual and content elements of the materials using complex rule sets and structured prompts integrated into AI models, providing detailed feedback to users. Supported by expert reviews, the evaluation processes demonstrate that the system produces accurate and expected results. Additionally, within the Design-Based Research (DBR) model framework, continuous improvement cycles have been conducted to enhance both the evaluation approach, and criteria and the system's technical functionality. In conclusion, the feasibility of developing an AI-supported material evaluation system has been demonstrated, highlighting its strong potential to generate reliable assessment results. Therefore, the developed system shows promise as a practical and effective support tool for educators and institutions throughout the instructional material development process.