Ana dili olarak Türkçe öğretiminde yapılandırılmış eğitsel oyunların kullanımı
The use of structured educational games in teaching Turkish as a mother language
- Tez No: 981280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Ana dili olarak Türkçe öğretiminin temel hedeflerinden biri temel dil becerileri olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileriyle birlikte öğrencilerin bilişsel, sosyal, duyuşsal becerilerini geliştirmektir. Bu yönüyle dil öğretim sürecinde öğrencilerin çok yönlü gelişimlerini sağlamak için eğitsel oyun gibi etkin katılımlı, işlevsel öğretim tekniklerine ihtiyaç vardır. Bu bağlamda bu araştırmada iletişim temelli öğretim tekniklerden biri olan eğitsel oyunların ana dili olarak Türkçe öğretiminde kullanımına ilişkin öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim (fenomenoloji) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ili merkez ilçesindeki bir devlet ortaokulunda 5, 6, 7 ve 8. sınıfta öğrenim gören 60 öğrenci ve 5 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde öncelikle dört temel beceriye yönelik öğrenme çıktılarının odakta olduğu 8 eğitsel oyun belirlenmiş ve her hafta 2 eğitsel oyun olmak üzere toplamda 4 hafta uygulanmıştır. Her sınıf düzeyinde 2 oyun şeklinde 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda yapılan uygulamalardan sonra çalışmada yer alan öğrenci ve öğretmenlerle görüşmeler yapılmış, ayrıca öğrenme ortamlarına yönelik gözlemlerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda öğrencilerin neredeyse tamamının derslerinde eğitsel oyun oynamak istedikleri, eğitsel oyunların oynandığı ortamlarda kendilerini rahat hissettikleri, akranlarıyla daha fazla iletişim kurdukları, iş birliği yaparak sosyalleştikleri ve duygusal bazı sorunları aşmada dahi eğitsel oyunların etkisi olduğuna inandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin hiçbirinin eğitsel oyunla ilgili bir eğitim almadıkları fakat alınmasını gerekli gördükleri, derslerinde eğitsel oyunların kullanımının aktif katılımı ve derse yönelik olumlu tutum geliştirmeyi sağladığı, kalıcı öğrenmeyi desteklediği, öğrencilerin duyuşsal özelliklerini ve yaratıcılıklarını geliştirdiği görüşünde oldukları belirlenmiştir. Oynanan eğitsel oyunlara yönelik gözlemlerde ise özellikle çekingen öğrencilerin sosyalleşmesi ve aktif olması, öğrencilerin yaşadığı başarma hazzının öğrenme sürecine olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin ilgi, istek ve beklentilerini karşılayan yapılandırılmış oyunların tasarlanması ve bu oyunlara ders kitaplarında yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main obectives of teaching Turkish as native language is to develop students cognitive, social and affective skills along with the basic language skills of listening, speaking, reading and writing. In this respect, active participation, Functional teaching techniques such as educational games are needed to ensure students multifaceted development in the language teaching process. In this context, this research aimed to determine the opinions of teachers and students regarding the use of educational games, one of the communication-based teaching techniques, in teaching Turkish as a native language. Phenomenology, a qualitative research design, was used in the research. The study group consisted of 60 studenst and 5 Turkish teachers studying in 5th, 6th, 7th and 8th grades at state secondary school in the central district of Adıyaman province in the 2024-2025 academic year. During the research process, eight educational games focusing on learning outcomes for the four basic skills were identified and implemented for a total of four basic skills were identified and implemented for a total of four weeks, two educational games per week. Following implementations of two games at each grade level in grades 5, 6, 7 and 8 interviews were conducted with the students and teachers participating in the study and observations were also made of their learning environments. The study concluded that almost all of the students wanted to play educational games in their classes, felt comfortable in envirenments where educational games played, communicated more with their peers, socialized through collaboration and believed that educational games were effective even in overcoming some emotional problems. It was determined that none of the Turkısh teachers had received any training in educational games but they considered it necessary. They believed that the use of educational games in their classes fostered active participation and positive attitudes towards the the course supported permanent learning and improved students affective and creativity. Observations of the educational games revealed that socializing and engaging shy students in particular and improved students affective qualities and creativity. Observations of the educational games revealed that socializing and engaging shy students in particular and the joy of success experienced by students had positive effects on the learning process. It was recommended that structured games be designed to meet students interests, desires and expectations and these games be included in the textbooks.