İklim değişikliği ve gıda güvenliği: Sürdürülebilir tarım çözümleri
Climate change and food security: Sustainable agriculture solutions
  1. Tez No: 981448
  2. Yazar: ESRA ÖZCANLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PAŞAZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, tarımsal üretimde verimliliğin azalmasına, maliyetlerin artmasına ve doğal kaynakların etkin kullanılmamasına yol açarak küresel gıda güvenliği üzerinde ciddi tehditler oluşturmaktadır. Özellikle hassas ekosistemlerde ve tarımsal üretime bağımlı topluluklarda bu riskler daha belirgin hale gelmekte, üretim süreçlerinde yaşanan olumsuzluklar gıda güvencesini doğrudan etkilemektedir. Tarımın iklim değişikliğiyle mücadelede oynadığı rolü göz önünde bulundurarak, bu araştırma sürdürülebilir tarım uygulamalarının gıda güvenliği üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, ulusal ve uluslararası akademik yayınlar, raporlar ve veri setleri analiz edilerek iklim değişikliği, tarımsal üretim ve sürdürülebilir tarım uygulamaları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir tarım yöntemlerinin hem tarımsal üretimin devamlılığını sağlamada hem de iklim değişikliğiyle mücadelede kritik bir role sahip olduğunu göstermektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının tarıma entegrasyonu, üretim süreçlerinde enerji maliyetlerini azaltırken karbon emisyonlarını düşürmekte, böylece tarımın çevresel sürdürülebilirliğine katkı sunmaktadır. Modern sulama tekniklerinin uygulanması, su kaynaklarının etkin kullanımına olanak sağlarken, yerel tohumların korunması ve biyolojik çeşitliliğin artırılması, tarım sektörünün iklim değişikliğine uyum sağlamasını destekleyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, hassas tarım teknolojileri ve veri analitiği gibi yenilikçi uygulamalar, tarımsal üretimin verimliliğini artırırken çevresel sürdürülebilirliği desteklemekte ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, araştırma sonuçları sürdürülebilir tarım uygulamalarının benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasının hem kısa vadede tarımsal üretimin verimliliğini artırmada hem de uzun vadeli gıda güvenliğini sağlamada stratejik bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır. Gıda güvenliği krizlerine karşı çözüm üretmek ve gelecekte yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek için çiftçilerin kapasitelerinin artırılması, eğitim programlarının düzenlenmesi ve uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Tarım sektörünün iklim değişikliğine uyum sağlaması, gıda güvencesinin sağlanması ve ekolojik dengenin korunması açısından sürdürülebilir tarım uygulamalarının hayati öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change poses serious threats to global food security by causing reduced productivity in agricultural production, increased costs, and inefficient use of natural resources. These risks become more evident, especially in sensitive ecosystems and communities dependent on agricultural production, and the negativities experienced in production processes directly affect food security. Considering the role of agriculture in combating climate change, this research aims to examine the impact of sustainable agricultural practices on food security. In the study, national and international academic publications, reports, and data sets were analyzed to evaluate the relationship between climate change, agricultural production, and sustainable agricultural practices. The findings show that sustainable agricultural methods have a critical role both in ensuring the continuity of agricultural production and in combating climate change. The integration of renewable energy sources into agriculture reduces energy costs in production processes and carbon emissions, thus contributing to the environmental sustainability of agriculture. The application of modern irrigation techniques allows for the efficient use of water resources, while the protection of local seeds and the increase of biodiversity are among the important factors supporting the adaptation of the agricultural sector to climate change. However, innovative applications such as precision agriculture technologies and data analytics increase the efficiency of agricultural production, support environmental sustainability and contribute to strengthening food security. In this context, research results reveal that the adoption and dissemination of sustainable agricultural practices is a strategic necessity both in increasing the efficiency of agricultural production in the short term and in ensuring long-term food security. It is emphasized that in order to produce solutions against food security crises and minimize possible negative effects in the future, farmers' capacities should be increased, training programs should be organized and international collaborations should be developed. It is understood that sustainable agricultural practices are of vital importance in terms of the agricultural sector's adaptation to climate change, ensuring food security and preserving the ecological balance.