Prototip olmayan geometri öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin kavramsal öğrenmelerine etkileri
The effects of non-prototype geometry instruction on 7th-grade students' conceptual learning
  1. Tez No: 981451
  2. Yazar: MUHAMMED GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, prototip olmayan geometri öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin dörtgenlere ilişkin kavramsal öğrenmeleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, tek gruplu öntest-sontest yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin bir ilindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf düzeyindeki 35 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri açık uçlu sorular, çizim görevleri ve iki aşamalı gerekçelendirme temelli sorular olmak üzere üç aşamalı ölçme aracıyla toplanmıştır. Uygulama süreci, Millî Eğitim Bakanlığı 7. sınıf matematik öğretim programı kazanımlarına uygun biçimde yürütülmüştür. Öğretim sürecinde öğrencilerin sıklıkla karşılaştığı prototipik şekillerin yanı sıra, tanımsal özelliklere dayalı olarak hazırlanmış, prototip olmayan örneklere de yer verilmiştir. Böylece öğrencilerin dörtgen kavramını yalnızca görsel temsillere bağlı kalmadan kavramsal düzeyde anlamlandırmaları hedeflenmiştir. Araştırma sonuçları, prototip olmayan öğretimin öğrencilerin kavramsal öğrenmelerinde anlamlı bir gelişim sağladığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin, dörtgenlerin tanımlarını daha doğru ifade edebildikleri, farklı biçimlerdeki çizimleri tanıyabildikleri ve çizimlerinde tanımsal özelliklere dayalı bir yaklaşım sergiledikleri gözlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin dörtgenler arasındaki kapsayıcılık ilişkilerini fark etme ve gerekçelendirme becerilerinde de olumlu gelişmeler tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, sadece görsel benzerliklere dayalı öğretimden ziyade şekillerin tanımsal özelliklerini öne çıkaran öğretim stratejilerinin işe koşulması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of non-prototypical geometry teaching on 7thgrade students' conceptual learning about quadrilaterals. The study employed a single- group pretest-posttest quasi-experimental design. The study was carried out with 35 7th-grade students studying in a state middle school in a province in Turkey. Data were collected using a three-stage measurement tool: open-ended questions, drawing tasks, and two-stage reasoning-based questions. The implementation process was conducted in accordance with the learning outcomes of the Ministry of National Education's 7th-grade mathematics curriculum. In addition to prototypical shapes frequently encountered by students, nonprototypical examples based on definitional properties were also included during the process. This aimed to enable students to understand the concept of quadrilateral at a conceptual level, without relying solely on visual representations. The results of the study revealed that non-prototypical teaching led to significant improvement in students' conceptual learning. Students were observed to express definitions of quadrilaterals more accurately, to recognize different shapes, and to adopt a definitional property-based approach in their drawings. Additionally, positive improvements were observed in students' ability to recognize and justify inclusionary relationships among quadrilaterals. Based on results, it can be argued that instructional strategies that emphasize the descriptive properties of geometric shapes should be employed rather than teaching based solely on visual similarities.