Kamu kurumlarında ve özel sektörde nepotizm ve sessiz istifa arasındaki ilişki
The relationship between nepotism and quiet quitting in public and private sectors
- Tez No: 981474
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu kurumlarında ve özel sektörde karşılaşılan nepotizm ve gittikçe yaygınlaşan sessiz istifa kavramlarının birbiriyle olan ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde kamu kurumları ve özel sektörde çalışanlarından gönüllülük esasına göre belirlenen 395 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Uygulanan anket;“Demografik Bölüm”,“Nepotizm Ölçeği”ve“Sessiz İstifa Ölçeği”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Yapılan araştırma neticesinde; çalışanların nepotizm algısı ve sessiz istifa davranışları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve nepotizm algısının sessiz istifa üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte; nepotizm algısı hakkında hiçbir demografik değişken arasında anlamlı farklılıklar görülmemiştir ancak sessiz istifa hakkında yaşa bağlı farklılıklar tespit edilmiş ve diğer demografik değişkenlere bağlı farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between nepotism, encountered in public institutions and the private sector, and the increasingly prevalent concept of quiet quitting. For this purpose, a survey was conducted with 395 participants working in public institutions and the private sector in Istanbul, selected on a voluntary basis. The survey consists of three sections:“Demographic Information,”“Nepotism Scale,”and“Quiet Quitting Scale.”As a result of the research, it was found that there is a significant relationship between employees' perceptions of nepotism and their quiet quitting behaviors, and that the perception of nepotism has an impact on quiet quitting. Furthermore, no significant differences were observed in the perception of nepotism across any demographic variables; however, age-related differences were identified in quiet quitting, while no differences were found for other demographic variables.