Türkiye'de bazı yörelerden temin edilen buğday çeşitlerinin kalitelerinin belirlenmesi
Determination of the quality of wheat varieties which are supplied from some
  1. Tez No: 98152
  2. Yazar: ÖZLEM SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
TÜRKÇE ÖZET Buğdayların kalitelerinde çeşit ve çevre önemli rol oynar. Bu çalışmada Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen 1997 ve 1998 yıllarına ait üç farklı lokasyonda- Altıntaş, Sandıklı ve Sivaslı- yetiştirilen altı çeşit -Gün, Kutluk, Gerek, Bezostoya, Sultan ve Kırgız- ekmeklik buğday örneklerinin kalitelerini belirlemek amacıyla fiziksel, kimyasal ve teknolojik analizler yapılmıştır. Ekmeklik buğdayların fiziksel özellikleri -bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tane sertliği, tane iriliği ve verimi, kimyasal özellikleri -nem, kül ve protein miktarları ve teknolojik özellikleri -sedimantasyon değerleri ve gluten (yaş) - gluten index miktarları belirlenmiştir. Ekmeklik buğday unlarında nem, kül ve protein miktarları ve düşme sayısı, farinogram ve ekstensogram değerleri belirlenmiştir. Analizler sonucunda buğday kalite kriterlerinin çeşit, çevre ve yıldan yıla önemli ölçüde etkilendiği belirlenmiştir. YABANCI DİLDE ÖZET (İNGİLİZCE) Variety and environment are taken very important role in the wheat quality. In this research,, six bread wheat varieties-Gün, Kutluk, Gerek, Bezostoya, Sultan ve Kırgız- obtained from three locations- Altıntaş, Sandıklı ve Sivaslı-, product of two years 1997 and 1998, were used in order to determine the quality characteristics of varieties; physical, chemical and technological analysis were investigated which were assured from Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü. The physical properties weight of 1000 grain, test weight, vitreousness, grain largeness and yield; chemical properties moisture, ash and protein contents, technological properties sedimantation test and gluten-gluten index values of the bread wheat (wholemeal) were determined.Chemical properties moisture, ash and protein contents; technological properties falling number, values of farinogram and extensogram of the bread wheat flour were determined. When all the wheat properties considered, it was determined that the bread wheat quality criters was effected by the variety, environment and year to year in important proportion.
Özet (Çeviri)