Fear of technological displacement: A mixed-methods study on ai anxiety and ai adaptation among employees in Turkey
Teknolojik yer değiştirme korkusu: Türkiye'deki çalışanlar arasında yapay zeka kaygısı ve yapay zeka adaptasyonuna ilişkin karma yöntemli bir çalışma
- Tez No: 981536
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE GÖKBULUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Katılımcıların yapay zekâya ilişkin kaygı ve tutumlarını belirlemeye yönelik bu çalışmada, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, iş tecrübesi, unvan ve departman gibi demografik değişkenlerin çeşitli yapay zekâ boyutları üzerindeki etkileri istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgulara göre, kadınlar genel olarak yapay zekâ kaygısı ve yapılandırması açısından erkeklerden daha yüksek ortalama değerler sergilerken, erkekler ise yapay zekâ tutumu ve faydaları açısından daha yüksek ortalamalara sahiptir. Yaş grupları arasında yapay zekâ kaygısı açısından anlamlı bir fark bulunmazken, genç bireylerin yapay zekâya daha olumlu tutumlar geliştirdiği görülmüştür. Eğitim düzeyine göre bazı boyutlarda anlamlı farklar saptanmış, özellikle sosyoteknik körlük ve yapay zekâ riskleri boyutlarında anlamlılık dikkat çekmiştir. Benzer şekilde, iş tecrübesi ve unvan gruplarına göre yapay zekâ tutumu ve riskleri arasında anlamlı farklar belirlenmiştir. Departmanlar düzeyinde ise yapay zekânın faydaları ve risklerine ilişkin değerlendirmeler anlamlı farklılıklar göstermiştir. Son olarak, korelasyon analizinde yapay zekâ kaygısı ile öğrenme, iş değiştirme, sosyoteknik körlük ve YZ yapılandırması arasında pozitif; yapay zekâ tutumu, faydaları, riskleri ve kullanımı ile ise negatif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Katılımcılar, yapay zekânın iş dünyasında artan kullanımına yönelik genel olarak olumlu bir tutum sergilense de insan iş gücüne etkisi ve kontrol kaybı gibi konularda endişeler dile getirilmiştir. Yapay zekânın mesleki dönüşüm üzerindeki etkilerine dair bazı katılımcılar bu süreci tehdit olarak görürken, bazıları fırsat olarak değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aimed to determine the participants' concerns and attitudes towards artificial intelligence, the effects of demographic variables such as gender, age, educational status, work experience, title and department on various artificial intelligence dimensions were statistically examined. According to the findings, women generally exhibited higher average values than men in terms of artificial intelligence anxiety and configuration, while men had higher averages in terms of artificial intelligence attitudes and benefits. While there was no significant difference in terms of artificial intelligence anxiety between age groups, it was observed that young individuals developed more positive attitudes towards artificial intelligence. Significant differences were found in some dimensions according to education level, and significance was especially noted in the dimensions of sociotechnical blindness and artificial intelligence risks. Similarly, significant differences were determined between artificial intelligence attitudes and risks according to work experience and title groups. At the department level, evaluations regarding the benefits and risks of artificial intelligence showed significant differences. Finally, in the correlation analysis, a positive relationship was found between artificial intelligence anxiety and learning, job change, sociotechnical blindness and AI configuration; Negative relationships were found with the attitude, benefits, risks and use of artificial intelligence. Although the participants generally had a positive attitude towards the increasing use of artificial intelligence in the business world, concerns were expressed about its impact on the human workforce and loss of control. While some participants saw this process as a threat regarding the effects of artificial intelligence on professional transformation, others evaluated it as an opportunity.