The interaction of systemic, domestic, political, and ideological factors in Türkiye's post-2019 foreign policy towards Azerbaijan and Karabakh: An assessment within the framework of neoclassical realism
Türkiye'nin 2019 sonrası Azerbaycan ve Karabağ'a yönelik dış politikasında sistemik, içsel, politik ve ideolojik faktörlerin etkileşimi: Neoklasik realizm çerçevesinde bir değerlendirme
- Tez No: 981560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM ÖZDİKMENLİ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'nin Azerbaycan ve Karabağ'a yönelik dış politikasının gelişimini daha iyi anlamak ve 2019 sonrası dönemde bu politikayı etkileyen faktörleri belirlemektir. Tez, tek boyutlu açıklamaların sınırlılıklarını ortaya koyarak Türkiye'nin Azerbaycan ve Karabağ'a yönelik dış politikasını kapsamlı biçimde analiz edebilmek amacıyla neoklasik realizm teorisinin kavramsal çerçevesinden yararlanmaktadır. Çalışmada nitel bir vaka analizi yöntemi benimsenmiş; ilgili kuruluşların raporları ve siyasi konuşmalar gibi birincil kaynakların yanı sıra ikincil kaynaklar da kullanılmıştır. Tez, Türkiye'nin Azerbaycan yanlısı tutumunun sürekliliğini en iyi biçimde açıklayan yaklaşımın neoklasik realizm olduğunu; zira dışsal teşviklerin iç politik güç yapıları ve ideolojiyle bütünleşerek, bölgesel çerçevelerde zorlanan orta güç davranışının anlaşılmasını şekillendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to enhance an understanding of the progress of Türkiye's foreign policy regarding Azerbaijan and Karabakh, and to identify the factors that influenced this policy in the post-2019 era. The thesis benefits from the conceptual framework of neoclassical realist theory, allowing a comprehensive analysis of the limitations of single-dimensional explanations in the examination of Türkiye's foreign policy towards Azerbaijan and Karabakh. A qualitative case study is conducted utilizing primary sources, including reports from relevant organizations and political speeches, alongside secondary sources. The thesis concludes that neoclassical realism most effectively explains Türkiye's persistent pro-Azerbaijan alignment by demonstrating how external incentives were integrated into domestic power structures and ideology, thereby influencing the understanding of middle-power behavior within challenged regional frameworks.