Fen bilimleri öğretmenlerinin sosyobilimsel konular kapsamında pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi: Biyoteknoloji konusu
Investigation of science teachers' pedagogical content knowledge in the context of socioscientific issues: The subject of biotechnology
- Tez No: 981811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR YILMAZ YENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin sosyobilimsel konular (SBK) bağlamında pedagojik alan bilgilerinin (PAB) araştırılması amacıyla yapılmıştır. SBK bağlamında fen bilimleri dersi 8. sınıf seviyesinde yer alan biyoteknoloji konusu tercih edilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışması kullanılan mevcut çalışmanın katılımcıları, Şanlıurfa ili merkezinde bulunan ve sosyoekonomik olarak birbirine benzer devlet okullarında görev alan deneyimli üç fen bilgisi öğretmenidir. Katılımcı öğretmenlerin SBK bağlamında PAB bileşenlerinden öğretim programı, öğretim strateji ve yöntem ve değerlendirme bilgileri incelenmiştir. Araştırmada veriler, yapılandırılmış görüşme soruları, Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Bilgi Ölçeği, sınıf içi gözlemler ve dokümanlar (ders planları, sınav evrakları, ders kitapları, vb.) yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizi sonucu elde edilen bulgulara bakıldığında; fen bilimleri öğretmenlerinin SBK'ye ilişkin konu alan bilgilerinin orta ve düşük seviyede; biyoteknoloji konusuna ilişkin bilgi düzeylerinin ise %71,4-%89 oranında olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan katılımcı öğretmenlerin biyoteknoloji konusundaki PAB bileşenlerinden öğretim programı bilgisine ilişkin kazanımlar ve öğretim program materyalleri konusunda yeterli ve gerekli bilgiye sahip oldukları görülmektedir. Katılımcı öğretmenlerin soru-cevap, anlatım ve tartışma gibi öğretmen merkezli ve doğrudan öğretim stratejilerini kullandıkları; soru-cevap ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan geleneksel değerlendirme yöntemlerini tercih ettikleri gözlenmiştir. Bu bulgular ışığında, fen bilimleri öğretmenlerinin özellikle SBK'ye ilişkin yetersiz konu alan bilgilerinin biyoteknoloji konusunu öğretirken tercih ettikleri öğretim strateji ve yöntemleri ile değerlendirme yöntemlerine yönelik PAB boyutlarını etkilediği bulunmuştur. Sonuçlardan hareketle, fen bilimleri öğretmenlerinin SBK'ye özgü konu alan ve PAB'larını geliştirmek için hizmet içi eğitimlerin düzenlemesi; SBK bağlamında farklı konularda, farklı bağlamlarda nitel araştırmalar ve daha fazla örneklem içeren ve farklı veri toplama araçlarını kullanarak yapılan nicel yaklaşımda araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the pedagogical content knowledge (PCK) of science teachers in the context of socio-scientific issues (SSI). In the context of SSI, the subject of biotechnology, which is at the 8th grade in science lesson, was preferred. The participants of the current study, which uses multiple case studies as a qualitative research method, are three experienced science teachers working in socioeconomically similar public schools in the city center of Şanlıurfa. Participant teachers' knowledge of PCK components such as curriculum, teaching strategies and methods, and assessment in the context of SSI was examined. Data in the study were obtained through structured interview questions, Genetic Engineering and Biotechnology Knowledge Scale, classroom observations and documents (lesson plans, exam papers, textbooks, etc.). When the findings obtained as a result of the analysis of the data were examined, it was determined that the subject matter knowledge of science teachers' regarding the SSI was at a medium or low level, and their level of biotechnology knowledge was between %71,4 and 80%. On the other hand, it is observed that the participant teachers have sufficient and necessary knowledge about the curriculum knowledge and curriculum materials, which are among the PCK components on biotechnology. It was also observed that the teachers used teacher-centered and direct teaching strategies such as questioning, lecture, and discussion, and preferred traditional assessment methods consisting of questioning and multiple-choice questions. In the light of these findings, it was concluded that science teachers' inadequate subject matter knowledge, especially regarding SSI, affected the PCK dimensions related to the teaching strategies and methods and assessment methods they preferred when teaching biotechnology. Based on the results, it is recommended that in-service training should be organized to improve science teachers' subject matter and PCK specific to the SSI; that qualitative research should be conducted on different topics and in different contexts within the context of the SSI, and that quantitative research should be conducted using different data collection tools and larger samples.