S tipi rotifer kültüründe S.Parkle ve kuru alg kullanımının büyüme hızı ve popülasyon artışına etkisi
Effect of using S.Parkle and dry algae on growth rate and population increase in S-type rotifer culture
- Tez No: 981944
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Su ürünleri yetiştiriciliğinde, besin kesesini tamamen tüketmiş ve gelişim açısından hala hassas durumda olan larva balıkların beslenmesinde, sindirimi kolay ve dikkat çekici hareketlere sahip yüksek besin değerli canlı yemlerin kullanımı yaygın bir uygulamadır. Bu yavru balıkların sindirim sistemleri ile hareket ve görme kabiliyetleri henüz tam gelişmemiş olduğundan, canlı yemlerin hem cezbedici hem de besleyici özellikte olması büyük önem taşır. Bu çalışmada, ‰33 tuzluluğa sahip ortamda S tipi rotifer Brachionus plicatilis kültüründe iki farklı sıcaklığın (25 °C ve 28 °C) yanı sıra üç farklı besin kaynağının (yüksek protein içeren %54'lük kuru alg karışımı, S.parkle ve bu iki besin maddesinin karışımı) etkileri araştırılmıştır. Rotiferler, her gün altı öğün olacak şekilde dört saatte bir beslenmiş; her beslemeden bir saat sonra popülasyon sayımları gerçekleştirilmiştir. Bu deneysel düzende büyüme oranları ve günlük rotifer üretimi değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yalnızca kuru alg ile beslenen gruplarda rotifer popülasyonunun artışı en düşük düzeyde kalırken, en yüksek büyüme oranı 28 °C sıcaklıkta kuru alg ile S.parkle karışımı verilen rotifer grubunda gözlenmiştir. Sadece kuru algle beslenen rotiferlerin büyümesi sınırlı olmuş ve Sparkle + kuru alg karışımıyla beslenen gruba kıyasla daha az yem tüketmişlerdir. Bu çalışma, özellikle deniz balığı yetiştiriciliği yapan kuluçkahanelerde S tipi rotiferin sürdürülebilir üretimi için bir referans oluşturmayı ve uygulanabilir besleme protokollerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In aquaculture, the use of live feeds has become a widely adopted practice, particularly for the nutrition of larval fish whose digestive systems are not yet fully developed. These feeds are especially important due to their ease of digestion, visual appeal, and high nutritional content. Given that larval fish possess limited digestive, motor, and visual capabilities, live feeds that are both attractive and nutritionally adequate play a critical role in their development. This study investigated the effects of three different feed sources high-protein (54%) dry algal mixture, S.parkle, and a combination of both on the growth and population dynamics of S-type rotifers Brachionus plicatilis cultured at a salinity of ‰33 under two temperature conditions (25 °C and 28 °C). Rotifers were fed twice daily, six hours apart, and population counts were conducted one hour after each feeding session. Growth rates and daily rotifer production were evaluated under these experimental conditions. The results indicated that rotifers fed solely with dry algae exhibited the lowest growth rates, particularly at the lower temperature (25 °C). In contrast, the highest growth and reproduction were observed in the group fed with the S.parkle + dry algae mixture at 28 °C. Additionally, rotifers in this group consumed relatively less feed compared to those fed only with dry algae. These findings suggest that the use of a combined S.parkle and dry algae diet, particularly at elevated temperatures, can enhance the growth performance and production efficiency of S-type rotifers. This study contributes to the development of optimized feeding protocols for the mass cultivation of rotifers, which are essential in marine fish hatchery operations.