Üniversite öğrencilerinin satın alma tercihlerinde yeşil pazarlama, eko-etiket farkındalığı ve yeşil reklamların etkisi
The effects of green marketing, eco-label awareness and green advertisements on university students' purchasing preferences
  1. Tez No: 981995
  2. Yazar: MARJAN RAMEZANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda yeşil pazarlama, ticaret dünyasında önemli bir yeni bakış açısı haline gelmiştir. Önemli bir nokta ise, yeşil pazarlamanın sadece çevre korumaya yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda işletmelerin büyümesine de katkı sağladığıdır. Bu durum hem işletmelerin hem de gezegenin yararınadır. Yeşil pazarlama, yeşil reklamcılık ve eko-etiket, çevresel faydalar ve sürdürülebilirlik vurgusu yaparak ürün ve hizmetlerin tanıtılmasına yönelik bir dizi yöntem ve stratejiyi ifade etmektedir. Yeşil pazarlama, çevre üzerinde daha az etki yaratan ürün ve hizmetlerin tanıtılması için pazarlama tekniklerinin kullanılmasını genel olarak ifade etmektedir. Günümüzde, birçok insan çevrenin korunmasına önem vermekte ve çevre üzerinde daha az etkisi olan ürünleri tercih etmektedir. Bu yaklaşımlar yalnızca çevreye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda markalara da yeni müşteriler çekme ve mevcut müşteriler arasında sadakat oluşturma fırsatı sunmaktadır. Bu araştırmanın ana amacı, yeşil pazarlamanın, etiketlerin ve yeşil reklamların, bireylerin ürün satın alma tercihleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, bu unsurların bireylerin satın alma tercihleri ve davranışları üzerinde etkili olup olmadığını belirlemeyi hedeflemektedir. Araştırma, 200 öğrenci arasında bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 27.0 ve AMOS 24.0 paket programları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, yeşil pazarlamanın çevreye duyarlı satın alma davranışı üzerindeki etkisinde yeşil reklamların ve eko-etiket farkındalığının birlikte tam aracılık rolüne sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, green marketing has become an important new perspective in the business world. An important point is that green marketing not only helps protect the environment but also contributes to the growth of businesses. As a result, this situation benefits both businesses and the planet. Green marketing, green advertising, and eco-labels refer to a set of methods and strategies aimed at promoting products and services with an emphasis on environmental benefits and sustainability. Green marketing generally refers to the use of marketing techniques to promote products and services that have less impact on the environment. Today, many people care about environmental protection and prefer products that have less impact on the environment. These approaches not only help the environment but also offer brands the opportunity to attract new customers and build loyalty among existing ones. The main aim of this research is to examine the impact of green marketing, labels, and green advertising on individuals' product purchase preferences. The research aims to determine whether these factors influence individuals' purchasing preferences and behaviors. The study will be conducted through a survey among 200 students. The analysis of the collected data will be performed using scales for green marketing, labels, green advertising, and individuals' purchasing preferences, and the analysis of the collected data was conducted using the SPSS 27.0 and AMOS 24.0 software packages. Research findings indicate that green advertising and eco-label awareness together have a full mediating role in the effect of green marketing on eco-friendly purchasing behavior.