Akademisyenlerin imposter sendromu düzeylerinin karanlık üçlü kişilik özellikleri, mükemmeliyetçilik düzeyleri ve sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of academicians' imposter syndrome levels in terms of dark triad personality traits, perfectionism levels and sociodemographic variables
  1. Tez No: 982006
  2. Yazar: İKRAM DAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı akademisyenlerin imposter sendromu düzeylerinin karanlık üçlü kişilik özellikleri (makyavelizm, narsisizm, psikopatizm), mükemmeliyetçilik düzeyleri ve sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırmada katılımcılar ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini üniversitelerin çeşitli fakültelerinde görev alan 234'ü kadın 116'sı erkek olmak üzere toplam 350 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Clance Sahtekarlık Fenomeni Ölçeği, Karanlık Üçlü Kişilik Özellikleri Ölçeği (Kısaltılmış Form), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Bağımsız Örneklemler için“t”testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre karanlık üçlü kişilik özellikleri ve mükemmeliyetçilik akademisyenlerde imposter sendromunu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Akademisyenlerde imposter sendromu ile mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Mükemmeliyetçilik düzeyi arttıkça imposter sendromu da artmaktadır. Karanlık üçlü kişilik özelliklerinden makyavelizm ile imposter sendromu arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Akademisyenlerde makyavelizm düzeyi arttıkça imposter sendromu düzeyi de artmaktadır. Akademisyenlerde imposter sendromunun yaşa, medeni duruma, akademik unvana, meslekte bulunma süresine göre farklılaştığı görülmüştür. Genç akademisyenlerin imposter sendromu düzeylerinin ileri yaş gruplarındaki akademisyenlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bekar akademisyenlerin imposter sendromu düzeylerinin evli akademisyenlere göre daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Profesör unvanına sahip akademisyenlerin diğer unvanlara sahip akademisyenlere göre imposter sendromu düzeylerinin daha düşük olduğu bulgusu elde edilmiştir. Meslekte bulunma süresi daha az olan akademisyenlerin meslekte daha uzun süredir bulunan akademisyenlere göre daha yüksek düzeyde imposter sendromu puanına sahip olduğu ortaya konmuştur. Akademisyenlerde imposter sendromu ile cinsiyet, çalışılan kurum türü, çevreden alınan destek değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış, araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine academicians' levels of imposter syndrome in terms of dark triad personality traits (machiavellianism, narcissism, psychopathism), perfectionism levels, and sociodemographic variables. Participants in this study were selected using accessible sampling method. The sample consisted of 350 academicans, 234 women and 116 men, working in various university faculties. Data collection tools included the Clance Imposter Phenomenon Scale, the Dark Triad Personality Traits Scale (Abbreviated Form), the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, and the Personal Information Form. Data were analyzed using Independent Samples t-tests, Single Factor Analysis of Variance (One-Way ANOVA), and multiple linear regression analysis. The findings indicated that the Dark Triad personality traits and perfectionism significantly predicted imposter syndrome in academics. A positive correlation was found between imposter syndrome and perfectionism in academics. As perfectionism levels increase, imposter syndrome also increases. A significant positive correlation has been found between Machiavellianism, a Dark Triad personality trait and imposter syndrome. As Machiavellianism levels increase in academics, so does the level of imposter syndrome. It has been observed that imposter syndrome in academics varies according to age, marital status, academic title, and length of service. Young academics were found to have higher levels of imposter syndrome than older academics. Single academics were found to have higher levels of imposter syndrome than married academics. Academics with professorships were found to have lower levels of imposter syndrome than academics with other titles. Academics with shorter tenure in the profession had higher scores for imposter syndrome than those with longer tenure. It was concluded that there was no significant relationship between imposter syndrome in academics and the variables of gender, type of institution, or support received from the environment. The findings of the study were discussed within the framework of the relevant literature and recommendations were made for researchers and practitioners.