Umblikal Herni
Umbilical Hernia
- Tez No: 982158
- Danışmanlar: DR. DERYA ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Umblikal herni çocukluk çağında sıkça görülen karın ön duvarı defektidir. Defekt doğumda mevcut olmasına rağmen çocukluk çağının diğer fıtıklarından farklı olarak ameliyat gerekmeden zamanla kendiliğinden kapanabilir [1]. Ancak spontan kapanmayan umblikal hernilerde acil ameliyat gerektiren komplikasyonlar gelişebilir.Tüm hernilerin yaklaşık %10'unu umblikal ve epigastrik herniler oluşturmaktadır [2]. Çoğunlukla umblikal herniler bir süre sonra kendiliğinden kapandığından gerçek insidansı tam olarak bilinmez. Ancak tahmini insidansı %15-32'dir [3]. Genel popülasyonda umblikal herni sıklığı yaş, ırk, gebelik yaşı ve eşlik eden hastalıklara göre değişir. Siyah ırkta beyaz ırka göre 10 kez daha sık görülür. Umblikal herniye beyaz ırkta %4, prematüre ve siyah ırkta da %40 sıklığında rastlanır [4] Afrikalılarda umblikal herni gelişmesine karşı kuvvetli bir yatkınlık vardır. Tüm umblikal hernilerin yaklaşık %10'unun erişkin yaşa kadar kapanmadan kaldığı kabul edilir [4]. Beckwith-Widemann sendromu, Hurler sendromu, trizomiler (trizomi 13, 18, 21), konjenital hipotiroidi, periton diyalizi yapılan çocuklar gibi durumlarda umblikal herni görülme sıklığı artar [5, 6]. Umblikal herniler genelde sessiz bir klinikte seyretmekle birlikte oldukça komplike hale gelip yaşamı tehdit eden durumlarla da karşımıza çıkabilir. İnkarserasyon, strangülasyon, spontan rüptür veya perforasyon umblikal herni seyrinde karşılaşılabilecek ciddi komplikasyonlardır. Bu çalışmada umblikal herni tanısı alan hastalarda spontan kapanma insidansını ve buna etki eden faktörler, takipte gelişebilecek komplikasyonlar, ameliyat endikasyonlarının belirlenmesi hastaların takiplerini planlarken dikkat edilmesi gereken hususların ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Umbilical hernia is a common anterior abdominal wall defect in childhood. Although the defect is present at birth, unlike other hernias of childhood, it may close spontaneously over time without the need for surgery [1]. However, complications requiring emergency surgery may develop in umbilical hernias that do not close spontaneously. Approximately 10% of all hernias are umbilical and epigastric hernias [2]. Since umbilical hernias usually close spontaneously after a while, the true incidence is not known exactly. However, the estimated incidence is 15-32% [3]. The incidence of umbilical hernia in the general population varies according to age, race, gestational age and comorbidities. It is 10 times more common in black race than in white race. Umbilical hernia is seen with a frequency of 4% in Caucasians and 40% in premature and blacks [4]. Africans have a strong predisposition to develop umbilical hernia. It is accepted that approximately 10% of all umbilical hernias remain unclosed until adulthood [4]. The incidence of umbilical hernia increases in conditions such as Beckwith-Widemann syndrome, Hurler syndrome, trisomies (trisomy 13, 18, 21), congenital hypothyroidism, and children on peritoneal dialysis [5, 6]. Although umbilical hernias usually have a silent clinical course, they may be complicated and life-threatening. Incarceration, strangulation, spontaneous rupture or perforation are serious complications that may be encountered in the course of umbilical hernia. In this study, we aimed to determine the incidence of spontaneous closure in patients diagnosed with umbilical hernia and the factors affecting this incidence, complications that may develop during follow-up, indications for surgery and the issues to be considered when planning the follow-up of patients.