Acil servise başvuran 85 yaş üzeri ileri yaş geriatrik hastaların demografik ve klinik özelliklerinin tanımlanması ile REMS ve MEWS skorlarının kısa dönem mortalite ve hastane yatışıyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Analysis of the demographic and clinical features of geriatric patients aged over 85 years presenting to the emergency department and assessment of the correlation between REMS and MEWS scores with short-term mortality and hospitalization
  1. Tez No: 982200
  2. Yazar: GÖKER İHSAN ÖZBİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Acil servise başvuran 85 yaş üzeri ileri yaş geriatrik hastaların demografik ve klinik özelliklerini tanımlamak ve başvuru anında hesaplanan MEWS ve REMS skorlarının 1 aylık mortalite, entübasyon ve hospitalizasyon ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tek merkezli gözlemsel çalışmada, acil servise başvuran ≥85 yaş 1050 hasta ardışık olarak incelendi. Demografik veriler (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim ve gelir düzeyi), mobilite, komorbiditeler (HT, DM, KOAH, ASKH, KY), başvuru ve takipteki klinik sonlanımlar (entübasyon, hospitalizasyon, hastaneye yatış yeri, 1 aylık mortalite) ile GKS, MEWS ve REMS skorları kaydedildi. Bir aylık mortalite verileri Ulusal Ölüm Bildirim Sistemi (UYBS) üzerinden elde edildi. Kategorik değişkenler Ki-kare/Fisher exact, sürekli değişkenler tanımlayıcı istatistiklerle özetlendi; skorların sonlanımları öngörme performansı ROC analiziyle, tek değişkenli etkileri lojistik regresyon ile değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Yaş ortalaması 88,4±3,1 yıl; kadın oranı %62,8'di. Bir aylık mortalite %11,4 (120/1050) saptandı. Medeni durum (p=0,926), eğitim (p=0,267) ve gelir (p=0,462) mortaliteyle ilişkili değildi; immobilite mortaliteyle anlamlı ilişkiliydi (hareketli %8,6 vs. immobil %17,0; p=0,006). KOAH varlığı mortaliteyle ilişkili bulundu (p=0,018); hipertansiyon, diyabet, ASKH ve KY ile ilişki saptanmadı (p>0,05). Entübasyon %9,1, hospitalizasyon %19,2 oranındaydı ve her ikisi de mortaliteyle güçlü biçimde ilişkiliydi (p<0,001). MEWS ve REMS skorları kısa dönem sonlanımları ayırt etmede yüksek performans gösterdi. 1 aylık mortalite için AUC: MEWS 0,939 (95% GA: 0,900–0,978; kesim ≥5, duyarlılık %79,0, özgüllük %73,2), REMS 0,946 (95% GA: 0,908–0,984; kesim ≥7, duyarlılık %83,5, özgüllük %80,1). Hospitalizasyon için AUC: MEWS 0,900 (kesim ≥4), REMS 0,877 (kesim ≥6). Entübasyon için AUC: MEWS 0,994 (kesim ≥6), REMS 0,997 (kesim ≥7). Lojistik regresyonda, mortalite için her 1 puan artışta OR: MEWS 2,43 (p<0,001), REMS 2,39 (p<0,001); entübasyon için MEWS 2,91 ve REMS 2,78 (her ikisi p<0,001); hospitalizasyon için MEWS 1,70 ve REMS 1,44 (her ikisi p<0,001). Sonuç: ≥85 yaş acil servis başvurularında MEWS ve özellikle REMS skoru; 1 aylık mortalite, entübasyon ve hospitalizasyon gereksinimini yüksek doğrulukla öngörmektedir. Mobilite kaybı ve KOAH varlığı kısa dönem mortalite için ek risk göstergeleridir; sosyal/ekonomik göstergelerin etkisi sınırlıdır. Basit ve hızlı hesaplanan bu skorların triyaj ve kaynak planlamasında rutin kullanımı, ileri yaşlı hastalarda erken risk tabakalamayı güçlendirebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to describe the demographic and clinical characteristics of geriatric patients aged 85 years and over who presented to the emergency department and to evaluate the relationship between MEWS and REMS scores calculated at the time of presentation and 1-month mortality, intubation and hospitalisation. Materials and Methods: In this retrospective, single-centre observational study, 1,050 patients aged ≥85 years who presented to the emergency department were consecutively examined. Demographic data (age, gender, marital status, education and income level), mobility, comorbidities (HT, DM, COPD, ASKH, KY), clinical outcomes at presentation and follow-up (intubation, hospitalisation, hospital admission location, 1-month mortality) and GCS, MEWS and REMS scores were recorded. One-month mortality data were obtained from the National Death Reporting System (UYBS). Categorical variables were summarised using chi-square/Fisher exact tests, continuous variables using descriptive statistics; the predictive performance of the scores was evaluated using ROC analysis, and their univariate effects were assessed using logistic regression. A significance level of p<0.05 was accepted. Results: The mean age was 88.4±3.1 years; the proportion of women was 62.8%. One-month mortality was 11.4% (120/1050). Marital status (p=0.926), education (p=0.267) and income (p=0.462) were not associated with mortality; immobility was significantly associated with mortality (mobile 8.6% vs. immobile 17.0%; p=0.006). The presence of COPD was associated with mortality (p=0.018); no association was found with hypertension, diabetes, ASKH, or KY (p>0.05). Intubation occurred in 9.1% of cases, hospitalisation in 19.2% of cases, and both were strongly associated with mortality (p<0.001). MEWS and REMS scores showed high performance in distinguishing short-term outcomes. AUC for 1-month mortality: MEWS 0.939 (95% CI: 0.900–0.978; cut-off ≥5, sensitivity 79.0%, specificity 73.2%), REMS 0.946 (95% CI: 0.908–0.984; cut-off ≥7, sensitivity 83.5%, specificity 80.1%). AUC for hospitalisation: MEWS 0.900 (cut-off ≥4), REMS 0.877 (cut-off ≥6). AUC for intubation: MEWS 0.994 (cut-off ≥6), REMS 0.997 (cut-off ≥7). In logistic regression, for mortality, OR per 1-point increase: MEWS 2.43 (p<0.001), REMS 2.39 (p<0.001); for intubation, MEWS 2.91 and REMS 2.78 (both p<0.001); for hospitalisation, MEWS 1.70 and REMS 1.44 (both p<0.001). Conclusion: In emergency department presentations among patients aged ≥85 years, the MEWS and particularly the REMS score accurately predict 1-month mortality, intubation, and hospitalisation requirements. Loss of mobility and the presence of COPD are additional risk indicators for short-term mortality; the impact of social/economic indicators is limited. Routine use of these simple and rapidly calculated scores in triage and resource planning could strengthen early risk stratification in elderly patients.